Alimenty nie tylko od rodziców dla dziecka

Alimenty nie tylko od rodziców dla dziecka

Zobowiązanym do opłacania regularnie, co miesiąc alimentów na dziecko może być nie tylko rodzic czy rodzice, ale i dalsza rodzina, a nawet ojczym czy macocha dziecka. Kiedy dziecko będzie mogło wywalczyć dla siebie w sądzie rodzinnym takie alimenty?

Jaki jest cel alimentów?

Alimenty mają zapewnić np. dziecku, jako ich beneficjentowi, odpowiednie środki finansowe na utrzymanie się do czasu, aż nie będzie ono w stanie utrzymywać się samodzielnie. Nie jest powiedziane, że płacący alimenty na dziecko nie będzie już musiał tego robić w momencie, kiedy osiągnie ono pełnoletniość. Jeśli nawet wtedy będzie się uczyć albo sąd orzeknie, że nie jest zdolne by samemu się utrzymać, alimenty nadal trzeba będzie uiszczać.

Alimenty od dziadków

W wyjątkowych przypadkach adwokat np. z Warszawy może wnieść w imieniu dziecka lub rodzica dziecka sprawę o alimenty, które mają być płacone od dalszej rodziny, w tym od dziadków. Z obowiązkiem alimentacyjnym po stronie dziadków mamy do czynienia, jeśli dziecko straci rodziców lub nie ma możliwości wyegzekwowania alimentów od rodzica zobowiązanego do ich płacenia.

Alimenty od powinowatych

Prawo rodzinne i opiekuńcze w szczególnych okolicznościach obciąża niektórych powinowatych do opłacania alimentów. Niewykluczone, żeby macocha lub ojczym byli zobowiązani do opłacania alimentów na rzecz pasierba lub pasierbicy. Musi być to jednak zgodne z zasadami współżycia społecznego, a pasierb czy pasierbica muszą znajdować się w stanie niedostatku i nie być zdolni do zapewnienia sobie godziwych warunków życia. Macocha czy ojczym otrzymają sądowny obowiązek płacenia alimentów, jeśli mają odpowiednie zdolności majątkowo-zarobkowe.

Alimenty od siostry lub brata

W przepisach prawa rodzinnego zapisany jest ograniczony obowiązek alimentacyjny, kiedy to rodzeństwo może być zobowiązane do opłacania alimentów na rzecz swojego brata lub siostry. Mowa tu zarówno o rodzeństwie, jak i rodzeństwie przyrodnim. W pierwszej kolejności dzieci ubiegają się o alimenty od rodziców, w dalszej od dziadków i innych krewnych. Tak naprawdę, to obowiązek alimentacyjny rodzeństwa znajduje się na samym końcu w kolejności płacenia alimentów.

źródło: https://dm-adwokaci.pl/uslugi-adwokackie/prawo-rodzinne/alimenty/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *