Bezpieczeństwo finansowe – co na to Polacy?

bezpieczeństwo finansowe

W ostatnim roku znacznie poprawiła się kondycja finansowa naszego społeczeństwa. Ma na to wpływ wiele czynników. Wśród nich jest program 500+, ale również stale zmniejszająca się liczba osób pozostających bez pracy. Nawet najniższa pensja to zawsze więcej niż zasiłek dla bezrobotnych. Wraz ze wzrostem ilości pieniędzy w domach wzrasta poczucie stabilności finansowej. Nie oznacza to jednak, że czujemy się bezpiecznie. Większość Polaków stwierdza, że bezpieczeństwo finansowe zapewniają dopiero oszczędności. Pytamy więc jak wygląda oszczędzanie w polskich domach?

20% Polaków nie oszczędza wcale

Choć 80% dorosłych Polaków widzi potrzebę oszczędzania jest też całkiem spora grupa, która uważa, że lepiej wydawać zarobione pieniądze tu i teraz. Odkładanie „na czarną godzinę” to ich zdaniem niepotrzebny wysiłek.

Kwota zapewniająca bezpieczeństwo finansowe

Wraz ze wzrostem dochodów w polskich domach, zmieniło się także nastawienie Polaków do oszczędzania. Niemal 80% z nas zbiera pieniądze na „czarną godzinę”. Jednak dla każdego strefa bezpieczeństwa finansowego jest inna. Średnia kwota, jaka daje poczucie bezpieczeństwa naszym rodakom to dziś ok. 5000 zł. Jednak w zależności od wieku, wykształcenia i miejsca pracy bardzo się różni. Najmniejsze oczekiwania mają osoby młode, zarabiające niewiele, z wykształceniem średnim lub zawodowym. One wymieniając kwotę zapewniającą im bezpieczeństwo wymieniają kwoty sięgające 2-3 tys. Są jednak i tacy, którzy bezpiecznie poczują się dopiero, gdy na ich koncie znajdzie się kwota 300 tys. złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *