Bolące dziąsła u diabetyka

bolące dziąsła

Cukrzyca to choroba całego organizmu. Podwyższony cukier sprawia, że  pojawiają się dolegliwości bardzo różnych organów. Niektóre symptomy nie są wcale kojarzone z nadmierną ilością glukozy we krwi. Wśród nich są m.in. dolegliwości jamy ustnej.

Dolegliwości w jamie ustnej spowodowane cukrzycą

U diabetyków na skutek zwiększonej ilości glukozy we krwi dochodzi do ograniczenia wydzielania śliny przez co pojawia się uczucie suchości w ustach. Niedobór śliny to nie tylko dyskomfort, na który są skazani diabetycy ale również zagrożenie dla ich zdrowia. Ślina spełnia wiele ważnych funkcji. Jej niedobór zaburza prawidłowe funkcjonowanie jamy ustnej. Przede wszystkim zmniejszone wydzielanie śliny utrudnia spożywanie suchych posiłków. Ponadto jej niedobór powoduje wysuszane śluzówki, a to z kolei prowadzi do powstawania mikro urazów, które następnie zmieniają się w stany zapalne. Częstymi dolegliwościami są także afty oraz ból dziąseł.

Jak sobie radzić?

Suchość w ustach jest nieprzyjemną dolegliwością, więc nie ma sensu odkładać na zaś jej zwalczanie. W dzisiejszych czasach istnieje wiele sposobów na radzenie sobie z tym problemem zarówno domowymi sposobami jak i za pomocą środków z apteki.

Przede wszystkim, aby poprawić swoje samopoczucie i nawilżyć usta konieczne jest picie dużej ilości płynów – najlepiej wody. Ważnej jest, aby nie pić jednorazowo szklanki wody, ale popijać ją małymi łykami przez dłuższy czas. Dzięki temu suchość ust nie jest tak dokuczliwa.

Niedobór śliny utrudnia spożywanie suchych posiłków, dlatego należy zawsze mieć pod ręką coś do popicia. Może to być herbata, sok lub inny napój.

Brak śliny wysusza także błonę śluzową ust i prowadzi do jej zranień oraz uszkodzeń. Aby temu zapobiec można stosować specjalistyczne pasty do zębów, które wzmacniają bolące dziąsła a dodatkowo zapobiegają i leczą choroby jamy ustnej.

Na zwiększenie wydzielania śliny wpływa także to, co zjadamy. Można zatem pobudzić swoje ślinianki do pracy jedząc kwaśne lub wodniste produkty i potrawy. Warto też wiedzieć, że w aptekach dostępne są preparaty sztucznej śliny. W zależności od preferencji można wybrać spray, pastylki lub żel.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *