Ciśnienie krwi – jakie jest prawidłowe? Kiedy stwierdza się nadciśnienie tętnicze?

Ciśnienie krwi – jakie jest prawidłowe? Kiedy stwierdza się nadciśnienie tętnicze?

Warto wiedzieć, że prawidłowe ciśnienie krwi zależy od kilku czynników – przeważnie jednak od wieku. Okazuje się, że inne są prawidłowe wartości ciśnienia u dzieci, u dorosłych, a jeszcze inne u osób starszych. Dlatego warto mieć w domu ciśnieniomierz, czyli aparat do mierzenia ciśnienia i regularnie sprawdzać swoje ciśnienie krwi.

Nieprawidłowe ciśnienie krwi może wskazywać na choroby układu krążenia. Ciśnienie to siła, z jaką krew napiera na ściany tętnic podczas skurczu serca, a później jego rozkurczu. Pomiar ciśnienia należy wykonywać regularnie, co pozwoli sprawdzić prawidłowe ciśnienie i puls. Warto też wiedzieć, jakie są objawy wysokiego ciśnienia, aby można było w porę rozpocząć odpowiednie leczenie.

Prawidłowe ciśnienie krwi, czyli właściwie jakie?

Prawidłowe ciśnienie krwi powinno się utrzymywać na poziomie pomiędzy 120/80 mm Hg a 135/85 mm Hg. Takie graniczne ciśnienie to 140/90 mm Hg, a wyniki wyższe wskazują na nadciśnienie. Jeśli ciśnienie jest wyższe, to może wskazywać na ryzyko chorób, takich jak: miażdżyca, zawał serca lub inne choroby układu krążenia. Kiedy mamy nadciśnienie, to warto zgłosić się do lekarza, który przepisze nam leki na obniżenie ciśnienia (np.Prestarium), a są to właśnie tabletki na nadciśnienie tętnicze. Wiele osób zastanawia się, jak obniżyć ciśnienie, a takie tabletki, to jeden z najlepszych sposobów.

Jak sprawdzić, czy masz nadciśnienie?

Aby sprawdzić, czy nadciśnienie tętnicze to nasz problem, nie wystarczy wykonanie jednego pomiaru. To ważne, gdyż u każdego człowieka może zdarzyć się jednorazowe, wyższe ciśnienie. Dlatego mierzenie ciśnienia powinno wykonywać się kilka razy w ciągu dnia. Można również wykonać całodobowy pomiar ciśnienia przy użyciu specjalnego aparatu.

Nadciśnienie – objawy

Nadciśnienie tętnicze to podwyższone ciśnienie tętnicze krwi. Objawy wysokiego ciśnienia są następujące:

ucisk w głowie,
zawroty głowy,
zmęczenie,
krwawienie z nosa,
zaburzenia snu,
duszności,
dolegliwości serca, np. uczucie ucisku w okolicy serca.

Zatem, jak obniżyć ciśnienie? Czasami wystarczy sama zmiana stylu życia, a innym razem trzeba przyjmować leki na nadciśnienie. Jednak na pewno trzeba walczyć z otyłością i nadwagą oraz regularnie wykonywać mierzenie ciśnienia.

Zobacz także: Choroba niedokrwienna serca – objawy, przyczyny i leczenie

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *