Dlaczego kuchnia śląska cieszy się taką popularnością?

kuchnia śląska

Kuchnia śląska cieszy się popularnością zarówno wśród Polaków, jak i wśród osób z zagranicy. Nie jest to dziwne, ponieważ zarówno w kulturze, jak i w jadłospisie Śląsk czerpał kuchenne inspiracje z Polski, Austrii, Czech oraz z Niemiec, a to oznacza, że dało to bardzo intensywny, kulinarny miks. Taki, który potrafi nasycić i pozostawić dobre wrażenie.

Smaczne śląskie potrawy

Do najbardziej znanych i zarazem smacznych śląskich potraw zaliczają się: rolada, modra kapusta, żurek śląski, ciapkapusta oraz karminadle. To dania syte, w których znajduje się sporo tłuszczu. Są pożywne i zapewniają dobre wrażenia smakowe. Nie jest dziwne, że w restauracjach z daniami typowo polskimi takimi jak restauracja Na Skrajnej, z jakiej menu można zapoznać się na stronie Naskrajnej.pl można też skosztować dań śląskich. Wystarczy wymienić śląskie kluski tarte, zwane po polsku kluskami ciemnymi. Pasują one do rolady lub do kotleta schabowego. Najbardziej popularnym w Polsce śląskim przysmakiem jest kołocz, czyli ciasto z posypką. Mówiąc o kuchni śląskiej nie można też zapominać o wodzionce, czyli o zupie zrobionej na wodzie lub na rosole, do jakiej dodaje się czosnek oraz chleb. Jest to naprawdę ciekawe i smaczne danie.

Jakie są dobre śląskie dania?

Śląska kuchnia doceniana jest też za bratkartofle, pieczone ziemniaki. Obowiązkowym, śląskim zestawem obiadowym jest rosół, rolada, czerwona (modra) kapusta i kluski. Ten zestaw jest zresztą najlepszym dowodem na to, że kuchnia polska oraz kuchnia śląska idealnie się przenikają. Śląska kuchnia jest popularna, ponieważ jej smaki są wyraźne. A najważniejsze dania rozpoznawane są przez Polaków w całym kraju. Również obcokrajowcom smakują dania kuchni śląskiej. Są sycące, dobrze komponują się z innymi potrawami i nie pozostawiają uczucia niedosytu. Najbardziej zaś ich smak można docenić zimą, gdyż wtedy ciepłe, smakują najbardziej. Ślązacy cenią sobie swoje najważniejsze potrawy i dobrze, że pozwalają je promować dalej. Dzięki temu są naprawdę rozpoznawalne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *