Dlaczego powstają blizny?

blizny

Wypadki losowe, planowane zabiegi chirurgiczne, cesarskie cięcia, poparzenia, skaleczenia kończące się szyciem rany, czy też powikłania po chorobach dermatologicznych. Właśnie po tego typu zdarzeniach powstają blizny. Sam proces tworzenia się blizny musi być stale monitorowany, by mogła się ona dobrze zagoić.

Postępowanie w czasie rekonwalescencji

Bardzo ważne jest postępowanie w czasie rekonwalescencji. Będzie ono zależało bezpośrednio od tego, z jakiego powodu blizna powstała. Warto nadmienić, że inaczej leczy się samą strukturę blizny, a jeszcze inne podejście należy zastosować co do jej koloru. Blizna może wynikać z nieprawidłowości w gojeniu się rany, jak i jest naturalnym efektem, czyli wlicza się do tak zwanego procesu zabliźniania. Jest to tkanka o niewłaściwej strukturze, gdzie zaburzone są proporcje występowania kolagenu. Dlatego, warto korzystać z porad specjalisty na temat tego, jak radzić sobie
z konkretną blizną. Można też informacje takie zdobyć za pośrednictwem portalu wszystkoobliznach.pl, a zawarte tam informacje zaliczają się do wiarygodnych. Warto pamiętać o tym, że kiedy blizna zacznie się goić to dobierać należy bezpieczne preparaty. Polecane są żele i plastry silikonowe Sutricon, posiadające unikalną formułę, dzięki czemu pomagają przy zagojeniu nawet najbardziej uciążliwych ran. Jest to preparat podtrzymujący wiązania kolagenowe i wpływający na odrodzenie się ich prawidłowej struktury.

Fazy zagojenia się blizny

Z tematem blizn nieodłącznie związane są włókna kolagenowe. Od nich uzależnione są de facto fazy gojenia się blizny. Pierwsza faza jest fazą zapalną, występuje od 48 do 72 godzin po powstaniu rany. Następna jest faza proliferacyjna, trwająca około 15 dni. To wtedy odtwarza się naskórek, a tkanki ulegają wzmocnieniu. Ostatnia jest faza remodelingu. Wówczas pojawiają się nowe włókna kolagenowe. Sama blizna może goić się nawet do 2 lat. Posiadanie tych informacji jest kluczowe, kiedy chcemy postępować właściwie w trakcie gojenia się blizny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *