Domowa produkcja piwa – co warto wiedzieć?

domowe piwo

Piwo to napój o wieloletniej tradycji. Popularny nie tylko w Polsce, ale znany na całym świecie. Produkowany w wielu krajach, o różnych smakach i stopniach goryczki. A gdyby tak złoty trunek przygotować własnoręcznie, w domowym zaciszu? Co warto wiedzieć o domowej produkcji piwa? Sprawdzamy w tym wpisie.

Piwo znane jest od pokoleń. I choć sklepowe półki pełne są najróżniejszych rodzajów, to coraz częściej cenimy to, co jest domowe, wyprodukowane własnoręcznie, ponieważ znamy skład własnego wyrobu. Tak jest również z piwem. I mimo że liczba miłośników craftowych browarów rośnie, to sami możemy spróbować swoich sił wyrabiając piwo w domu.

Od czego zacząć przygodę z domowym piwem…

Domowy wyrób piwa warto zacząć od listy zakupów i sprawdzenia, co będzie potrzebnego do jego produkcji. Jeśli jesteśmy początkujący piwowarami, to naszą przygodę powinniśmy rozpocząć od tzw. brewkitu, czyli gotowego i nachmielonego ekstraktu słodowego w puszkach. Jest to półprodukt, dzięki któremu będziemy mogli szybko uwarzyć piwo w domowych warunkach. Początkowe koszty zakupu dwóch puszek będą wahały się w przedziale 150-200 zł. Koszty nie są zbyt wygórowane, dlatego warto skorzystać z gotowego ekstraktu, który nie tylko przyspieszy, ale także wspomoże naszą pierwszą produkcję piwa. Zacieranie własnego słodu wymaga sporej wiedzy i doświadczenia, a także skomplikowanego sprzętu. Jeśli zdecydujemy się na gotowy ekstrakt to będzie mieli więcej czasu na wyrobienie w sobie innych nawyków np. czyszczenia i sterylizacji, które są jednym z ważniejszych elementów podczas domowej produkcji piwa. Jeśli przelejemy piwo np. do brudnych lub źle umytych butelek, to nasze piwo najprawdopodobniej zamieni się w ocet i nie będzie nadawało się do spożycia.

Lista zakupów do domowego wyrobu piwa

Skompletowanie wszystkich niezbędnych naczyń i akcesoriów może zająć trochę czasu. Dlatego najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku będzie skorzystanie z oferty jednego sklepu, który dostarczy nam wszystkie niezbędne sprzęty i akcesoria do wyrobu domowego piwa. Co należy kupić:

 • garnek z pokrywką (optymalnie 10-20 litrów)
 • fermentor z kranikiem (lub inaczej pojemnik fermentacyjny)
 • rurka/wężyk do rozlewu piwa
 • butelki
 • kapslownica oraz kapsle
 • ekstrakty słodowe lub słód
 • drewniana lub plastikowa łyżka (30-40 cm)
 • termometr analogowy, lub elektroniczny do żywności
 • chemia do dezynfekcji sprzętu (CLO2, lub pirosiarczyn sodu) oraz butelek (OXI)
 • ręczniki papierowe
 • spirytus do dezynfekcji, np. termometru
 • miarka do cukru

Warto wiedzieć… czyli nietypowe sposoby na wykorzystanie piwa

Marynowanie mięsa

Piwo jest doskonałym trunkiem, który sprawdza się podczas marynowania mięsa. Zamiast w winie, to w piwie. Nie tylko będzie miało wyrazisty smak, to również będzie miękkie i bardziej kruche.

Nawóz do trawy

Jeśli posiadamy ogródek, a trawa w nim nie chce rosnąć, warto podlać trawnik… piwem. Składniki zawarte w piwie, w połączeniu z promieniami słonecznymi sprawią, że trawa urośnie w mgnieniu oka.

Dobre dla złota

Jeśli złota biżuteria straciła blask, to wystarczy zmoczyć miękką i czystą ściereczkę piwem, przetrzyj złotą biżuterią i od razu zobaczysz różnicę. Druga, czysta ściereczka przyda się, aby wytrzeć przedmioty do sucha.

Pielęgnacja włosów

Piwo to także dobry preparat do pielęgnacji włosów. Można z niego zrobić płukankę, dzięki której włosy odzyskają lśniący kolor. Bowiem piwo zawiera witaminę B, maltozę oraz sacharozę, które idealnie sprawdzają się przy podczas pielęgnacji włosów.

2 komentarze


 1. dobre piwko zawsze warto się napić, nawet gdy taka pogoda – wole lato 😉

  Odpowiedz

 2. Ciekawy tekst i o dziwo nie mijający się z prawdą

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *