Dorosłe Dziecko Alkoholika – gdzie szukać pomocy?

dorosłe dziecko alkoholika

W Polsce coraz więcej osób ma problem z alkoholem. Niestety, związane z tym jest pojawienie się DDA, czyli Dorosłych Dzieci Alkoholików. Ludzi mało pewnych siebie, szukających potwierdzenia własnej wartości na zewnątrz. Osoby takie bardzo cierpią, często nie potrafiąc budować zdrowych relacji osobistych w życiu dorosłym.

Syndrom DDA

Syndrom DDA przede wszystkim opiera się na tym, że Dorosłe Dziecko Alkoholika jest zagubione, mało pewne siebie, pełne poczucia winy. Osoba taka ma niskie poczucie własnej wartości. Często nie wie, jak sobie radzić w kontaktach z innymi. Najwięcej zaś ma trudności z budowaniem stałych, pozytywnych relacji z bliskimi. Taka osoba nie wierzy, że jest coś warta. Ma w sobie wewnętrzne, zagubione, lękliwe dziecko. Dziecko stale obwiniające siebie za to, że rodzic pił oraz że przez to cierpiała cała rodzina. Dlatego, tak istotne jest to, aby pomóc takim osobom. Niejednokrotnie potrzebują one pomocy terapeuty, zwłaszcza, gdy rzeczywiście sobie nie radzą bądź są po próbach samobójczych. DDA potrzebują realnego wsparcia kogoś, kto pomoże znaleźć im pokłady wiary w siebie i w to, że nie mają się za obwiniać.

Psychoterapia dla DDA

Bardzo często Dorosłe Dzieci Alkoholików uczęszczają na psychoterapię. Tego typu pomoc opiera się na krótkofalowej bądź długofalowej współpracy pacjenta z terapeutą, podczas której można dokładnie przepracować własne problemy. DDA mają ich sporo, co oznacza zazwyczaj dłuższą terapię. Praca nad lękami, poczuciem własnej wartości, czy budowaniem zaufania do innych ludzi może trwać nawet latami, szczególnie gdy Dorosłe Dziecko Alkoholika zmaga się z depresją. DDA mogą szukać pomocy w poradniach państwowych, jak i prywatnych. Niestety, na pomoc z Narodowego Funduszu Zdrowia niejednokrotnie trzeba dłużej czekać. O ile więc ktoś ma możliwość, to nie powinien się zastanawiać i szukać dla siebie pomocy w tak profesjonalnych ośrodkach jak Centrum Dobrej Terapii.
Program dla Dorosłych Dzieci Alkoholików obejmuje konsultację psychologiczną, wystawienie diagnozy i późniejszą pracę nad sobą pod opieką doświadczonego psychoterapeuty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *