Ferie zimowe – pomysły na ciekawe spędzenie czasu z dziećmi

ferie zimowe

Pierwsza grupa województw właśnie rozpoczęła swoje ferie zimowe. Część dzieci wyjeżdża z rodzicami, inne korzystają ze zorganizowanych zimowisk wyjazdowych, jeszcze inne skorzystają z organizowanych ferii w mieście. Jednak jest też całkiem spora grupa dzieci, które pozostaną w domu. I pojawia się pytanie: Jak zorganizować im czas, aby nie siedziały cały dzień przed telewizorem? Mamy dla Was kilka podpowiedzi, być może sprawdzą się również w Waszych domach.

Wspólne spędzany czas na dworze

Nie ma jak zabawy na świeżym powietrzu. Standardowo na okres ferii zimowych powinniśmy polecać rodzinne lepienie bałwanów, kuligi czy wyścigi na sankach. Niestety w tym roku pogoda jest mało zimowa. Temperatura powyżej zera i deszcz sprawiają, że ani bałwanów, ani kuligów raczej nie będzie. Nie oznacza to jednak, że trzeba siedzieć w domu. Znacznie lepszym wyjściem będzie wyjście na spacer, odwiedzenie ciekawych miejsc w najbliższej okolicy czy krótka wycieczka do miejscowości obok. Poznawanie okolicy może być bardzo pouczającym i ciekawym zajęciem dla każdego, niezależnie od wieku.

Warto także korzystać z zimowych atrakcji oferowanych przez samorządy. W wielu miejscowościach w okresie ferii pojawiają się sztuczne lodowiska czy zjeżdżalnie. To także sposób na pooddychanie świeżym powietrzem choć godzinę w ciągu dnia.

Zwiedzanie i udział w imprezach zorganizowanych

Trzeba przyznać, że większość z nas mieszka w niewielkich miejscowościach. Nie oznacza to jednak, że nie ma tam nic do zobaczenia. Rozejrzyj się dokładnie a przekonasz się jak wiele instytucji kulturalnych Cię otacza. Niektóre z nich przygotowują specjalną ofertę na ferie dla dzieci. Przede wszystkim zastanów się nad odwiedzinami w lokalnych muzeach. Obecnie już niemal w każdym mieście znajduje się jednostka muzealna, którą warto odwiedzić. Warto także zajrzeć do bibliotek, które coraz częściej organizują zabawy dla najmłodszych mieszkańców niewielkich miejscowości. Ponadto ciekawą ofertę mają także Domy Kultury oraz Centra Kultury i Rekreacji. Informacje o organizowanych przez nie wydarzeniach można znaleźć na stronach internetowych, gdzie warto zajrzeć przynajmniej raz na kilka dni.

Wspólne rozgrywki domowe

Ciekawą opcją jest także spędzanie czasu w domu przy grach komputerowych lub planszowych. Ważne jest jednak, aby gra nie pochłaniała tylko dziecka, ale umożliwiała współzawodniczenie wszystkim członkom rodziny. Do tego celu doskonale nadają się np. gry na X-boxie, które dają możliwość konkurowania w różnych dziedzinach. Podczas zimowych wieczorów świetnie sprawdzają się także planszówki. W dni wolne można grać rodzinnie ale można też zorganizować spotkanie swojego dziecka z kolegami i koleżankami.

Ferie to dla dzieci czas wolny. Niestety nie wszyscy uczniowie mogą korzystać z odpoczynku w górach czy z uczestnictwa w zorganizowanych zimowiskach. Dlatego też warto zastanowić się jak ciekawie wykorzystać czas zimowego odpoczynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *