Idealny materac do spania – jak go wybrać?

materac do spania

Odpowiednio dobrany materac to nie tylko komfortowy, ale także bezpieczny sen. Dba on o należyte podparcie ciała w pozycji leżącej, co przekłada się na nasze zdrowie.
Dlatego też materac powinien być dopasowany indywidualnie do naszych potrzeb. Na co zwrócić szczególną uwagę przy jego wyborze?

Istota dobrego materaca

Szacunkowo człowiek śpi około 8 godzin na dobę, co przekłada się na 1/3 życia spędzonego w łóżku. Podczas snu organizm ma czas na regenerację, rozluźnienie mięśni i uspokojenie nerwów. Jest to niewątpliwie fundamentalna forma odpoczynku po męczącym dniu i z tego też względu wybór odpowiedniego materaca jest tak ważny. Odpowiednio dobrany materac pozwoli nam zarówno zregenerować siły, jak i zatroszczyć się o kondycję kręgosłupa. Pamiętajmy więc, żeby nie kierować się tylko jego wyglądem, ale też właściwościami.

Twardy czy miękki?

Odpowiedni materac do łóżka nie powinien być ani za twardy, ani za miękki. Nie ma jednego, uniwersalnego rozwiązania dla wszystkich, ponieważ każdy ma inną budowę ciała i to do niej materac powinien być dopasowany w taki sposób, aby ciało było należycie podparte. Ważne, aby kręgosłup osoby leżącej na boku zawierał się w płaszczyźnie poziomej, a leżącej na wznak przyjął naturalne krzywizny. Leżenie nie może być męczące, a mięśnie kręgosłupa powinny być rozluźnione.

Aspektem, który również powinien zostać wzięty pod uwagę, jest pozycja, w jakiej najczęściej śpimy. Osoby, które śpią na boku powinny zdecydować się na bardziej elastyczne materace do łóżka, w których najbardziej wystające części ciała, tj. biodra i ramiona, będą mogły się zagłębić. Z kolei osoby śpiące na brzuchu lub na wznak mogą wybrać twardsze modele.

Osoby, które zmagają się z problemami z kręgosłupem mają obowiązek przed zakupem materaca skonsultować się z ortopedą.

Wypełnienie materaca

Wśród dostępnych na rynku modeli materaców znajdziemy takie, które mają wypełnienie w postaci sprężyn, lateksu i pianki. Pierwszy rodzaj bardzo dobrze dopasowuje się do kształtu ciała. Większa ilość sprężyn daje więcej punktów podparcia dla kręgosłupa i bardziej komfortowy sen.

Drugi typ polecany jest szczególnie dla alergików, ponieważ system otworów, w jaki zostało wyposażone wnętrze materaca, gwarantuje ciągłą wentylację oraz posiada właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne.

Ostatni rodzaj charakteryzuje się zwiększeniem elastyczności wraz ze wzrostem temperatury. Poprzez przejmowanie ciepła dopasowuje się do kształtu ciała i gwarantuje właściwe ułożenie na całej powierzchni.

Pamiętajmy, że to, jaki materac wybierzemy, będzie determinować komfort naszego snu.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę Alvare.pl specjalizującą się w produkcji materacy i artykułów sypialnianych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *