Jak odpowiednio zaprojektować garderobę?

garderoba

W momencie opracowywania planu garderoby należy pamiętać o potrzebach wszystkich członków rodziny. Trzeba też wziąć pod uwagę ilość wolnej przestrzeni, którą możemy zagospodarować. Dobrze zaprojektowana garderoba jest w stanie pomieścić nie tylko ubrania, ale również obuwie.

Czy garderoba jest potrzebna?

Jeśli tylko jest to możliwe warto w domu zorganizować garderobę. Przechowywanie rzeczy w osobnym pomieszczeniu jest bardzo wygodne. Osoby planujące budowę nowego domu koniecznie powinny uwzględnić to pomieszczenie w projekcie. Zawsze można też urządzić garderobę w innym wolnym pokoju lub części sypialni.

Jak powinna wyglądać garderoba?

Aby garderoba mogła dobrze spełniać swoją funkcję powinna być jak najbardziej obszerna i dobrze urządzona. Przyjmuje się, że pomieszczenie, które można przeznaczyć na ten cel musi mieć powierzchnię co najmniej trzech metrów kwadratowych. Powinno ono mieć również kształt jak najbardziej przypominający kwadrat. Bardzo ważne jest odpowiednie wyposażenie garderoby. Najlepszym rozwiązaniem jest zamówienie półek i drążków na wymiar. Można też zamontować regały metalowe, które są stosunkowo tanie i doskonale spełniają swoje zadanie.

Niestety nie w każdym mieszkaniu możliwe jest zorganizowanie garderoby. Dobrą alternatywą jest duża szafa, którą można zamontować na całej długości ściany lub w obszernej wnęce. Klasyczne drewniane szafy mogą zdominować pomieszczenie, aby tego uniknąć warto wybrać mebel, którego drzwi są wyłożone lustrami. Dzięki temu szafa nie będzie rzucać się w oczy i optycznie powiększymy pomieszczenie.

Jak urządzić garderobę?

Wnętrze garderoby może być urządzone w sposób bardzo różnorodny. Wszystko zależy od tego co mamy zamiar w niej przechowywać. To właśnie pod tym kontem należy dobierać ilość szuflad, drążków z wieszakami i półek. W większych garderobach można zamontować specjalny schowek na różnego rodzaju sprzęt na przykład odkurzacz.

Bardzo ważne jest by przy montażu pamiętać o kilku ważnych zasadach. Drążki na wieszaki z sukienkami i płaszczami powinny być umieszczone na wysokości około dwóch metrów, drążki, na których będą wisieć spodnie i koszule powinny się znajdować na wysokości około jednego metra. Warto rozważyć montaż w garderobie ruchomych drążków tak zwanych pantografów. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie ułatwiające dostęp do ubrań.

Jeśli chodzi o półki zaleca się zastosowanie półek o szerokości pięćdziesięciu pięciu i trzydziestu pięciu centymetrów. Należy unikać głębokich półek, ponieważ układanie odzieży w dwóch rzędach sprzyja powstawaniu bałaganu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *