Jak sprawić, żeby szkolenie było dobrą zabawą?

szkolenia

Problem, jak sprawić, by trening był przyjemny, szczególnie dla dorosłych, nie jest tylko specyficzny dla branży rekrutacyjnej – w nauce w miejscu pracy największym problemem jest zaangażowanie w szkolenie. To jest to, co klasyfikujemy jako pozytywne lub negatywne przywiązanie emocjonalne do ich szkolenia i to głęboko wpływa na gotowość do uczenia się i wykorzystania tej wiedzy w pracy.

Wśród innych czynników, wysoko zaangażowani pracownicy mogą osiągnąć wynik finansowy czterokrotnie większy niż ci o słabym zaangażowaniu. Więc jeśli nie angażujesz się, skazujesz się na porażkę w rozwoju organizacyjnym.

Jednym z elementów kluczowych dla angażowania się w szkolenia jest przyjemne doświadczenie. Na przykład, niektórzy menadżerowie w organizacjach informują nowych pracowników o tym, jak bolesna będzie ich indukcja w ciągu pierwszych kilku dni. Nie jest to najlepszy sposób na ustalenie oczekiwań i wykazanie się wsparciem dla wprowadzania i szkolenia nowych pracowników. Proces, polityka i procedury mają kluczowe znaczenie, ale czy naprawdę musi to być „bolesne” doświadczenie – brodzenie w materiałach wprowadzających, tak obszernych, jak książka telefoniczna, oglądanie nieskończonych „suchych” modułów online, które mogą sprawić, że nowy pracownik zaśnie po kilku godzinach pracy? Krótko mówiąc, absolutnie nie!

Jeśli spojrzymy na psychologię, która sprawia, że ​​trening staje się przyjemny, nasz mózg jest o 68% bardziej aktywny, gdy robimy coś, co nam się podoba, a przy takiej ilości aktywności mózgu jesteśmy w stanie wchłonąć 84% więcej informacji. Jak sprawić, by trening był przyjemny, angażujący, a dodatkowo zachował równowagę między kodowaniem informacji, i rozwijaniem umiejętności?

1. Gamifikacja

Stało się to ostatnio bardzo popularną techniką szkoleniową, ponieważ tworzenie niewielkiej konkurencji wokół czegokolwiek zwykle sprawia, że ​​ludzie są bardziej skłonni do angażowania się. Doskonałym przykładem grywalizacji jest konfiguracja typu tablica liderów dla personelu po zakończeniu sesji szkoleniowych.

2. Mikro szkolenie

Trening nie musi być całodniowym, półdniowym ani nawet godzinnym. Mikro-uczenie się to sposób nauczania i dostarczania treści w małych, bardzo specyficznych seriach. Przejdź od razu do sedna w 15 minut lub mniej – kluczem jest tu regularność i konsekwencja.

3. Filmy video

Włączenie filmów do treningu zwiększy retencję pamięci, ponieważ zatrzymamy 50% tego, co widzimy i słyszymy, ale tylko 10% tekstu i 30% zdjęć.

4. Nauka przez socjalizację

Z perspektywy neurologii coraz więcej badań pokazuje, że nasza potrzeba łączenia się z innymi ludźmi jest tak samo podstawowa jak każda inna potrzeba przetrwania. Badania z Harvardu wykazały, że dzielenie się wyzwala centra nagród w naszym mózgu i może nawet wyzwalać uwalnianie dopaminy. Dzielenie się wzmaga zaangażowanie, więc stwórz kulturę uczenia się, w której ludzie mogą współpracować i dzielić się ze sobą swoją wiedzą.

5. Interaktywność

Dobrym przykładem tego rodzaju techniki może być doprowadzenie ludzi do ukończenia czegoś w zespole podczas sesji grupowej. Wybierz takie działania, aby zachęcić ludzi do wspólnej pracy i wprowadzić w czyn rzeczy, których się już nauczyli. Dzielenie sesji treningowej w ten sposób powinno oznaczać, że ludzie nie są przytłoczeni informacjami, a umiejętność pamiętania interaktywnego zadania pomoże im przypomnieć sobie informacje, których się nauczyli w późniejszym terminie.

Podczas gdy korzystanie z wymienionych powyżej technik może być zabawnym i interesującym sposobem dostarczania treści szkoleniowych, najważniejszym wynikiem sesji szkoleniowej jest to, że twoi pracownicy mają większą wiedzę i umiejętności w zakresie określonego tematu, więc upewnij się, że korzystasz z przyjemnych działań w połączeniu z konkretnymi efektami uczenia się. Jeśli nie masz pomysłu, jak zorganizować efektywne szkolenie, zasięgnij porady profesjonalistów. Skontaktuj się z firmą Ambiznes, która od wielu lat wspiera firmy w organizacji szkoleń, coachingu czy doradztwie biznesowym. Odwiedź stronę internetową www.ambiznes.pl aby dowiedzieć się więcej na temat szczegółów oferty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *