Jak zadbać o seniora?

dom opieki

Wielu z nas w trakcie swojego życia będzie musiało zaopiekować się seniorem lub robi to już teraz – nasi rodzice i dziadkowe nierzadko wymagają kompleksowej pomocy na starość. Jak wobec tego zadbać o nich profesjonalnie?

Każdy senior ma nieco inne potrzeby, dlatego też konieczne jest przede wszystkim dopasowanie się do jego indywidualnych wymagań. Są one warunkowane przez stan zdrowia, mobilność, samodzielność, specjalne oczekiwania. Większość seniorów spędza jesień życia wraz z rodziną, ale warto też wspomnieć o tym, że mamy taką opcję jak dom opieki – mazowieckie jest województwem, gdzie działa najwięcej tego typu placówek.

Opieka nad seniorem w domu

Należy głównie postępować zgodnie z zaleceniami lekarza oraz pielęgniarek. Należy zadbać o podstawowe potrzeby, ale też i te specjalne, na przykład spotkania z bliskimi, wyjścia na świeże powietrze, wycieczki, aby wszystko nie koncentrowało się tylko na przebywaniu w czterech ścianach. Naturalnie, wszystko zależy od tego, w jakim senior jest stanie – czy jest obłożnie chory i spędza czas w łóżku, czy też może poruszać się bez problemu.

Wtedy, gdy nie mamy czasu, aby opiekować się seniorem przez 24 godziny na dobę, rozwiązaniem może być zatrudnienie opiekunki. Dokładne informacje na ten temat można uzyskać w ośrodkach zdrowia lub ośrodkach pomocy społecznej, ale, oczywiście, można też skorzystać z takich usług prywatnie, niemniej trzeba wtedy przyszykować się na większe wydatki.

Kiedy warto rozważyć dom opieki?

Są jednak i takie przypadki, gdy jedynym wyjściem będzie dom seniora – mazowieckie czy w innej lokalizacji. Na takie wsparcie decydują się głównie dzieci i wnukowie osób obłożnie chorych, wymagających całodobowej opieki, często potrzebujących interwencji lekarskich i pielęgniarskich. Niestety, nie każdy z nas ma możliwość rzucenia pracy i tym samym poświęcenia się opiece nad seniorem całkowicie.

Adresy domów spokojnej starości można znaleźć już teraz całkowicie przez internet i w ten sposób można także sprawdzić opinie na ich temat, by znaleźć najlepsze miejsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *