Jaki materac do Twojego łóżka?

materac

Większość osób zastanawia się jaki materac będzie idealny do ich łóżka. Na to pytanie nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od wielu czynników związanych z naszą budową ciała oraz pozycją, w jakiej najczęściej znajdujemy się w trakcie snu. Można jednak przyjąć za wzorzec, że najlepszy materac to ten, który jest najlepiej dopasowany do naszej wagi, wzrostu i preferencji. Na szczęście dzięki szerokiej gamie produktów znajdujących się na rynku, mamy naprawdę duży wybór. Jaki produkt sprawdzi się najlepiej do łóżka 200×200? Zapraszamy do lektury.

Miękki czy twardy?

Pierwszym pytaniem, jakie pojawia się podczas zakupu materaca, jest to związane z odpowiednią miękkością produktu. Ze względu na fakt, że wokół tej kwestii narosło w ostatnich latach wiele mitów, warto zaznaczyć na samym początku, że idealny materac nie może być ani zbyt miękki, ani zbyt twardy. Jeżeli nie chcemy się zapadać lub uciskać kręgosłupa, należy odrzucić oba niekorzystne warianty. Najlepsza powierzchnia materaca jest bowiem średniotwarda, równa i elastyczna. Metodą na sprawdzenie produktu jest położenie się na nim. Jeżeli czujemy opór, powodujący brak choćby minimalnego ugięcia pod naszym ciężarem oznacza to, że materac jest za twardy. W drugą stronę, jeżeli zapadamy się podczas leżenia, jest zbyt miękki. Efekty złego wyboru mogą być bardzo niekorzystne dla zdrowia naszego kręgosłupa. Warto więc zastanowić się dwa razy przed zakupem.

Wypełnienie

Kolejną ważną kwestią podczas wyboru materaca do łózka 200×200 jest jego wypełnienie. Każde z nich ma inne cechy i właściwości, dlatego jak pisaliśmy w poprzednim akapicie, warto wybrać się do sklepu i sprawdzić w pozycji leżącej jak czujemy się, odpoczywając na danym materacu. Bardzo dużo zależy tutaj od rodzaju wypełnienia. Dla przykładu materace kieszeniowe posiadają wiele sprężyn. Im jest ich więcej, tym bardziej nasze ciało jest podparte w trakcie snu. Każda ze sprężyn pracuje indywidualnie i ugina się w momencie nacisku.
Inaczej działają materace z piankowym wypełnieniem. Charakterystyczną cechą tej grupy produktów jest fakt, że pianka oprócz właściwości wysokoelastycznych, posiada również termoelastyczne cechy. Dzięki temu materac dopasowuje się do naturalnych krzywizn kręgosłupa i stanowi wygodne podparcie dla kręgów. Część materacy działa również zależnie od temperatury naszego ciała, zwiększając elastyczność wraz ze wzrostem ciepła. Dobrym rozwiązaniem zwłaszcza dla alergików może być również zakup produktu posiadającego wypełnienie z pianki lateksowej – trwałej, elastycznej i znakomicie cyrkulującej powietrze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *