Jakie wirusy odpowiadają za powstawanie opryszczki?

opryszczka

Opryszczka jest chorobą powszechnie występującą, co nie oznacza jednak, że jej przebieg czy konsekwencje są lekkie.

Atakuje zwykle znienacka, w momentach osłabienia i obniżonej odporności. Osoba raz nią zarażona pozostaje nosicielem, a wirus powraca cyklicznie – towarzysząc czasem do końca życia (1). Jakie wirusy odpowiadają za powstawanie opryszczki?

Wirus opryszczki pospolitej

Opryszczka to uciążliwa dolegliwość, o często dość bolesnych objawach (początkowo są to mrowienie, ból, świąd, pieczenie). Odpowiedzialny jest za nią wirus opryszczki zwykłej (Herpes simplex) typu 1 (HSV-1) lub typu 2 (HSV-2, Herpes genitalis) (1, 2).

Wirus opryszczki typu 1 (HSV-1)

To właśnie on jest przyczyną pojawiania się charakterystycznych wykwitów w okolicach ust, potocznie zwanych zimnem. Ponieważ jest niezwykle zaraźliwy (wirus obecny jest w wydzielinach nosiciela i przenosi się drogą kropelkową – przez kichanie, pocałunek, czy choćby użycie tej samej szminki przez przyjaciółki) najczęściej atakuje już w dzieciństwie. Następnie „ukrywa” się w zwojach nerwowych do końca życia, stosując wiele mechanizmów obronnych, przez co ludzki organizm nie jest w stanie zwalczyć HSV-1 (1, 2).

Wirus opryszczki typu 2 (HSV-2)

Ten typ opryszczki atakuje za pośrednictwem drogi płciowej i jest najczęściej występującą chorobą przenoszoną drogą płciową (3). Tak jak w przypadku HSV-1, brak owrzodzenia nie musi oznaczać, że dana osoba nie jest nosicielem wirusa i podczas kontaktów nie może dojść do zarażenia HSV-2 (1). Ze względu na większą powierzchnię błon śluzowych w obrębie genitaliów, wirus częściej atakuje kobiety (2).

Wirus opryszczki objawy – jak rozpoznać niechcianego gościa?

HSV-1 wylęga się zwykle około tygodnia, ale zakażenie może przebiegać też całkiem bezobjawowo. Często jednak po pierwszym kontakcie z wirusem u dzieci dochodzi do ostrego zapalenia błony śluzowej dziąseł i jamy ustnej (objawy towarzyszące to m.in.: wysoka gorączka, jadłowstręt, obrzęk, zaczerwienienie i ból dziąseł, pęcherzyki), u dorosłych natomiast dochodzi do ostrego zapalenia gardła i migdałków (gorączka, ból gardła, mięśni, pęcherzyki, nadżerki i owrzodzenia, zmiany na wargach, a nawet zmiany oponowe). Podczas kolejnych ataków wirusa zwykle występuje już tylko opryszczka wargowa (1, 3).

Opryszka narządów płciowych zwykle przebiega objawowo i skutkuje wystąpieniem u ok. 70% kobiet i 40% mężczyzn: gorączki, bólu głowy i mięśni. Pęcherzyki pojawiają się na genitaliach, wewnętrznej części ud, dodatkowo u mężczyzn na prąciu i mosznie, zaś u kobiet w kroczu, pochwie i na szyjce macicy. Kolejne ataki HSV-2 są już znacznie łagodniejsze (lub bezobjawowe) i wiążą się z pęcherzykowymi wykwitami w okolicach genitaliów (1, 3).

 

Bibliografia:

  1. Zaborowski P, Sawiec P. Zakażenie wirusem opryszczki zwykłej. https://www.mp.pl/okulistyka/okulistyka-dla-nieokulistow/artykuly/121551,zakazenie-wirusem-opryszczki-zwyklej. Data dostępu: 12.03.2018
  2. Szramka B, Kowalczyk M, Żaba R. Szczepionka w profilaktyce i leczeniu zakażeń opryszczki. Post Dermatol Alergol. 2008;25(5):235–238.
  3. Walkowiak B, Namysł J, Prokop J. et.al. Opryszczka narządów płciowych – klinika i epidemiologia. Post Dermatol Alergol. 2007;24(4):194–201.

Jeden komentarz


  1. najważniejsze, że z tym wirusem można skutecznie walczyć. mi się udało po zastosowaniu tabletek Heviran. przeszłam z nimi tygodniową kurację i opryszczki już do mnie nie wracają – mam spokój.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *