Kłopoty z trawieniem – przyczyną mogą być jabłka

jabłka

Wszystkim czasami zdarzają się problemy trawienne. Ból brzucha, wzdęcia, zaparcia lub biegunki to bardzo nieprzyjemne dolegliwości. Bywa, że od razu wiemy, co jest przyczyną takiego stanu, jednak często nie mamy pojęcia co nam mogło zaszkodzić. Jak się okazuje jednym z powodów może okazać się jedzenie jabłek.

Warto jeść jabłka

Dietetycy już od lat zalecają jedzenie jabłek wszystkim. Badania dietetyczne mówią, że każdego dnia powinno się zjeść 1-2 jabłek. Wiele osób się do tego stosuje i czuje się bardzo dobrze. Jabłka mają dużą ilość wody, dzięki czemu poprawiają nawodnienie organizmu, ponadto zawierają sporą ilość błonnika, która poprawia trawienie.

Niekiedy boli brzuch

Zdarzają się jednak osoby, które po zjedzeniu jabłek cierpią z powodu bólu brzucha. Najczęściej jest to spowodowane nietolerancją fruktozy – cukru, który występuje w owocach. Zdarza się, że układ trawienny nie toleruje tylko dużych ilości tego cukru i objawy bólowe pojawiają się wyłącznie podczas jedzenie słodkich gatunków jabłek. Podobne problemy mogą pojawić się także po zjedzeniu innych słodkich owoców np. gruszek czy śliwek.

Czy trzeba przestać jeść owoce?

Nie ma takiej konieczności. Nawet jeśli po zjedzeniu słodkich owoców pojawiają się problemy trawienne warto sięgać po inne, mniej słodkie. Doskonale sprawdzają się m.in. owoce cytrusowe. Zawierają one znacznie mniej fruktozy, a dzięki temu nie wywołują negatywnych skutków trawiennych.

Często można usłyszeć, że na problemy trawienne najlepszym lekarstwem jest jedzenie jabłek. Niewątpliwie jest to prawdą, niemniej jednak zdarza się również, że to właśnie te owoce powodują bóle brzucha czy niestrawność.

Jeden komentarz


  1. Po zjedzeniu jabłka przynajmniej tak mi się wydaje mam mdłości dusi mnie w mostku, jest mi zimno, czy to możliwe że przez jabłko? Właśnie godzinkę temu zjadłam ten owoc i źle się poczułam

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *