Kredyt a pożyczka – czym się różnią?

kredyt a pożyczka

W mowie potocznej kredyt i pożyczka to słowa, z których korzysta się wymiennie. Jednakże warto wiedzieć, że w prawie wyrazy te znacząco się różnią. Różnice te warto znać, ponieważ mają one wpływ na sposób zawarcia i warunki umowy.

Kredyt

Kredyt to pojęcie pojawiające się w Prawie Bankowym. Mogą go udzielać wyłącznie banki. Kredyty udzielane są na dokładnie określone cele, które opisane są w umowie. Niezależnie od wysokości kredytu umowa zawierana między klientem a bankiem musi być zawarta w formie pisemnej. Musi ona zawierać dokładnie określony cel kredytu, wysokość prowizji oraz odsetki jakie klient będzie musiał zwrócić bankowi.

Pożyczka

Pożyczka to pojęcie znacznie szersze niż Kredyt. Warunki udzielania pożyczek reguluje Kodeks Cywilny. Zgodnie z prawem pożyczek mogą udzielać instytucje oraz osoby prywatne. Wysokość pożyczki nie jest w żaden sposób ograniczana, podobnie jak jej cel. Pożyczając pieniądze nie ma również konieczności sporządzania pisemnej umowy – wystarczy umowa ustna. Jednakże w przypadku pożyczek powyżej 500 zł zaleca się spisanie umowy, gdyż w razie niespłacania pożyczki łatwiej jest dochodzić swoich praw w sądzie. W przypadku pożyczki nie ma żadnych regulacji związanych z opłatami lub oprocentowaniem. Zgodnie z przepisami może być ona udzielana bezpłatnie.

Jak widzisz, choć w potocznym języku kredyt i pożyczka to słowa często używane zamiennie, to w znaczeniu prawnym znacznie się od siebie różnią. Kredyty są udzielane przez banki na konkretne cele. Choć są oprocentowane i często konieczne jest opłacenie prowizji to równocześnie są znacznie bezpieczniejsze od pożyczek. Umowy kredytowe są bardzo dokładnie sprawdzane pod względem prawnym, co zabezpiecza banki ale również klientów. W przypadku pożyczek jest zgoła inaczej. Firmy pożyczkowe często udzielają ich na warunkach graniczących z lichwą. Natomiast pieniądze pożyczane przez osoby prywatne często nie wracają do nich. Brak zabezpieczenia w postaci umowy pisemnej sprawia, że bardzo trudne, a niekiedy wręcz niemożliwe, staje się odzyskanie należności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *