Krzesełko do karmienia Kinderkraft dostosowane do zasad rozszerzania diety

Krzesełko do karmienia

Zdrowe nawyki żywieniowe wymagają nauki od podstaw już we wczesnym dzieciństwie. Zbilansowana dieta zapewnia dobry stan zdrowia i ochronę w postaci profilaktyki przed wieloma chorobami. Rozszerzanie diety dziecka wymaga więc dużej świadomości i obserwacji. Początki rozszerzania diety mogą być trudne, dlatego należy być cierpliwym i korzystać z jak najlepszych produktów spożywczych oraz akcesoriów, takich jak krzesełko do karmienia. Posiłki najlepiej jest przygotowywać samodzielnie od podstaw, a z gotowych słoiczków korzystać tylko w wyjątkowych sytuacjach awaryjnych. Sposobów podawania pierwszych posiłków jest wiele, może to być forma papki, na łyżeczce lub w kawałkach. Najważniejsza jest jednak zawartość składników odżywczych oraz witamin. Dieta najmłodszych dzieci różni się od diety reszty rodziny, ponieważ nie powinna zawierać niektórych składników.

Kiedy zacząć?

Wiele źródeł podaje informację, że po osiągnięciu przez niemowlaka 17 tygodni można rozszerzać dietą. Poniekąd jest to zarówno prawda, jak i nieprawda. Produkty dostępne na półkach sklepowych sugerują, że można podać je po 4 miesiącu. Przekroczenie granicy 17 tygodni życia jest momentem, w którym można najwcześniej podać inne pokarmy niż mleko. Nie jest to jednak wskazanie, ponieważ nie wszystkie niemowlaki już w tym tygodniu mają na tyle rozwinięty układ pokarmowy. Najbezpieczniejszym momentem na rozpoczęcie rozszerzania diety jest osiągnięcie 6 miesięcy. Do tego czasu jedynym pokarmem właściwym dla małego dziecka jest mleko. Najlepszym rozwiązaniem jest karmienie piersią. Mleko matki zawiera wiele witamin, oligosacharydów i kwasów omega-3. Zostało udowodnione, że karmienie piersią zapewnia ochronę przed wieloma bardzo groźnymi chorobami występującymi w dorosłym życiu. W przypadku gdy karmienie piersią nie jest możliwe z pewnych przyczyn, należy wybierać mleko modyfikowane najwyższej jakości. Dziecko, które wypycha i wypluwa łyżeczkę z buzi, nie jest jeszcze gotowe na przyjmowanie pokarmów stałych, dlatego obserwacja jego reakcji jest tak ważne.

W jaki sposób podawać posiłki?

Najlepszy czas na rozpoczęcie rozszerzania diety to nie tylko odpowiedni wiek dziecka, lecz także jego stabilność. Umiejętność siedzenia jest priorytetem, dlatego krzesełko powinno być dopasowane i umożliwiające dziecku bezpieczne spożywanie posiłków. Najlepszym wyborem jest krzesełko do karmienia Kinderkraft, które zapewnia komfort i prawidłową postawę w trakcie jedzenia. Kinderkraft gwarantuje najwyższą jakość swoich produktów, dlatego jest to wybór pewny i bezpieczny. Przez cały wcześniejszy okres karmienia niemowlaka mlekiem, odbywało się to około 8 do 10 razy dziennie. Natomiast pierwsze posiłki stałe należy podawać maksymalnie 3 razy w ciągu dnia, zwiększając ich liczbę w miarę upływu czasu oraz nabywania nowych umiejętności. Bardzo istotna jest zasada, według której rodzic decyduje, jaki będzie posiłek, a dziecko zjada tylko tyle na ile ma ochotę. Nie wskazane jest karmienie na siłę i wciskanie pomimo widocznej niechęci. Jedzenie najlepiej jest przygotowywać w różnych formach, dzięki czemu rozwijamy świadomość konsystencji, temperatury oraz wyglądu posiłku. Krzesełko do karmienia Kinderkraft posiada dedykowany stoliczek, na którym jedzenie w kawałkach będzie w zasięgu małej rączki.

Jakimi produktami rozszerzać dietę?

Pierwsze co można podawać, podczas rozszerzania diety to kasze i płatki. Wybór jest spory pomiędzy kaszą manną, jaglaną, płatkami owsianymi lub płatkami ryżowymi. Następnie wprowadza się warzywa oraz owoce. Nie ma określonych wymogów, które z nich powinny być pierwsze. Najlepsze będą te sezonowe, jednak należy bacznie obserwować czy nie występują reakcje alergiczne. Mięso oraz ryby muszą być świeże, najwyższej jakości i obowiązkowo po obróbce termicznej. Nabiał nie może być w postaci kolorowych jogurtów lub smakowego mleka. Jajka można podawać w całości, jednak w żadnym wypadku nie mogą być one surowe. Przez pierwsze miesiące rozszerzanie diety nie zastąpi całkowicie mleka. Dlatego do picia w trakcie posiłku dziecko może dostać wodę, natomiast pomiędzy karmieniem mleko. Jeśli decydujemy się na przygotowywanie kawałków jedzenia, musimy najpierw mieć pewność, że niemowlak poradzi sobie z ich pogryzieniem i połknięciem. W pierwszych kilkunastu miesiącach należy unikać dodawania soli, cukru, oliwek, sera fety, sosu sojowego oraz wszelkich alergenów uczulających dziecko.

Rozszerzanie diety niemowlaka o produkty inne niż mleko matki lub mleko modyfikowane to proces. Wymaga on wiedzy oraz świadomości jeśli chodzi o zdrowe żywienie. Pierwsze lata dzieciństwa bezpośrednio wpływają na stan zdrowia w dorosłym życiu, dlatego nie należy bagatelizować wprowadzani nawyków żywieniowych. Karmienie pokarmami stałymi muszą odbywać się w jak najbezpieczniejszych i komfortowych warunkach. Stabilność w krzesełku jest podstawą, więc jeśli niemowlak jest drobnej budowy, warto wspomóc je kocykiem lub poduszką w wolnej przestrzeni. Dokładna obserwacja pozwala na decydowanie o zawartości posiłków, wielkości porcji i sposobie przygotowywania. Z upływem czasu, gdy możliwe będzie delikatne doprawianie posiłków, cała rodzina będzie mogła spożywać je wspólnie, przy jednym, dużym stole nawet z najmłodszym dzieckiem w przystawionym krzesełku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *