Międzynarodowy transport zwłok – najważniejsze informacje

Międzynarodowy transport zwłok - najważniejsze informacje

Firmy pogrzebowe, to dziś wysoko wyspecjalizowane przedsiębiorstwa, które świadczą wiele około funeralnych usług. Jedną z nich jest międzynarodowy transport zwłok. Usługa ta jest często zamawiana przez klientów, którzy mają obawy przed przebrnięciem przez biurokrację w trudnym dla każdej rodziny okresie żałoby.

Jakie problemy niesie ze sobą transport zwłok z zagranicy?

Transport zwłok z zagranicy to coraz częstszy przypadek, który może spotkać każdą współczesną rodzinę. Dzięki otwartym granicom dużo podróżujemy zarówno w celach służbowych jak i turystycznych. Niestety przy takich okazjach zdarzają się wypadki i zgony. Jeżeli rodzina zmarłego wyrazi chęć, aby został on pochowany w kraju rodzinnym, czeka ich dużo formalności. Transport zwłok z zagranicy jest skomplikowanym procederem.

Od czego zacząć formalności?

Najpierw musisz dostać zezwolenie, które wyda starosta lub prezydenta twojego miasta, w którym będzie odbywał się pogrzeb. Na całe szczęście jest to dokument darmowy i nie podlega żadnym opłatom, a oczekiwanie na niego nie trwa dłużej niż trzy dni. Po otrzymaniu rzeczonego dokumentu  prześlij go drogą elektroniczną lub faksem,  do konsula w kraju, z którego chcesz sprowadzić ciało zmarłego. Konsul po otrzymaniu takiego pisma jest zobowiązany, aby wydać zezwolenie na międzynarodowy transport zwłok.

Co transport zwłok z zagranicy wymaga od Ciebie?

Żeby przewóz ciała (lub prochów, procedura jest taka sama), doszedł do skutku, będzie potrzebne zaświadczenie, że śmierć nie była spowodowana wynikiem zakaźnej choroby i zaświadczenie  zakładu pogrzebowego, że przewóz będzie spełniać wszelkie przepisy, które są wymagane. Najważniejsze, aby pamiętać też o samym akcie zgonu.

Transport zwłok z zagranicy – kto może o to poprosić?

Musisz wiedzieć, że o taki przewóz mogą ubiegać się  najbliżsi krewni i spokrewnieni, aż do czwartego pokolenia.  Jeżeli trumna z ciałem, w kraju zgonu, została zamknięta i przywieziona  do Polski, nie może ona zostać otworzona. Nie pozwalają na to nasze krajowe przepisy.

Wszystkie formalności, zarówno formalne jak i praktyczne, warto scedować na doświadczoną firmę pogrzebową. Warto wybrać firmę działająca dłuższy czas na rynku, a więc posiadającą niezbędne doświadczenie w tego typu usługach. Zdarza się bowiem, że wyjątkowo atrakcyjna cena proponowana przez niektóre podmioty, o mniejszym stażu na rynku, może zapowiadać wiele formalnych kłopotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *