Kto może szybciej dostać się do lekarza?

szybciej dostać się do lekarza

Kolejki do lekarzy są bardzo długie. Niezależnie od tego czy wybierasz się do lekarza rodzinnego czy do specjalisty musisz nastawić się na czekanie. Warto jednak wiedzieć, że są grupy osób, które zgodnie z prawem mogą ominąć kolejki. Zobacz kto może szybciej dostać się do lekarza.

  1. Kobiety w ciąży – w przypadku wizyty u niektórych lekarzy np. lekarza medycyny rodzinnej czy stomatologa, kobity ciężarne mają pierwszeństwo. Ten przywilej nie jest stosowany w przypadku wizyty u lekarza ginekologa, gdzie spora część pacjentek jest przy nadziei.
  2. Zasłużenie Honorowi Dawcy Krwi – krew jest jednym z leków, których nie można zastąpić niczym innym. Prowadzone są wprawdzie badania nad sztuczną krwią, jednak nie przynoszą jak na razie oczekiwanych rezultatów. Dlatego też osoby, które systematycznie oddają krew zyskują pewne przywileje. Po oddaniu określonej ilości krwi i uzyskaniu tytułu Honorowego Dawcy Krwi można m.in. dostać się do niektórych lekarzy bez kolejki.
  3. Zasłużeni Dawcy Przeszczepu – to kolejna grupa osób, które mają prawo do wizyty u lekarza bez kolejki. Aby zostać zasłużonym dawcą należy co najmniej dwukrotnie oddać swoje komórki np. komórki szpiku – lub narząd biorcy.
  4. Kombatanci i inwalidzi wojenni i wojskowi – to kolejna grupa osób, która może liczyć na wizytę u lekarza bez konieczności stania w długiej kolejce.
  5. Chorzy onkologicznie – także osoby posiadające zieloną kartę leczenia onkologicznego mogą liczyć na przyjęcie do lekarza bez kolejki.

Leczenie się nie jest dla nikogo przyjemne. Czekanie w kolejce to także nic nadzwyczajnego. Jeszcze bardziej denerwujące jest, kiedy ktoś wpycha się do kolejki i wchodzi do lekarza bez czekania. Warto jednak wiedzieć, że są grupy ludzi, którzy przywilej leczenia bez długiego oczekiwania w kolejce wypracowali sobie np. oddając krew, będąc dawcą przeszczepu czy walcząc o bezpieczeństwo kraju. Dlatego następnym razem zamiast się złościć poczekaj na swoją kolej lub spróbuj się dostać do elitarnego klubu „specjalnych ludzi”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *