Nauczanie zdalne – jak sobie radzić?

Nauczanie zdalne – jak sobie radzić?

Wiosna pokazała, że wiele szkół nie jest przygotowanych do zdalnego nauczania. Jeszcze gorzej do nauki w domach byli przygotowani uczniowie. O ile sprzęt i dostęp do Internetu w wielu domach był, o tyle chęci i skupienia brakowało. Poznaj największe problemy związane ze zdalnym nauczaniem.

Brak sprzętu i Internetu

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie brak sprzętu komputerowego i dostępu do Internetu, zwłaszcza, że spektrum urządzeń elektronicznych, z których można korzystać jest dość duże. Do nauki nadają się nie tylko komputery stacjonarne ale również tablety czy smartfony. Także dostęp do sieci internetowej jest coraz mniejszym problemem. Jeśli uczniowie nie posiadają odpowiedniego sprzętu, wówczas mogą otrzymać go ze szkoły.

Zadania w mailach

O ile lekcje z wykorzystaniem komunikatorów, w których uczniowie widzą nauczyciela, są traktowane niemal jak lekcje stacjonarne, o tyle lista zadań wysyłanych mailowo do uczniów to zupełnie inna historia. Bardzo często uczniom zwyczajnie nie chce się czytać kolejnych lekcji z podręcznika, pisać notatek i robić zleconych zadań. Wydaje się im, że zdążą wszystko zrobić „później”, bo przecież mają czas. Takie podejście, niestety, jest najgorszym z możliwych, ponieważ  nierzadko kończy się sporymi zaległościami w nauce.

Problemy z młodszym rodzeństwem

Sporym problemem okazuje się również młodsze rodzeństwo a niekiedy też dorośli członkowie rodziny. Trudno jest skupić się na robieniu lekcji, kiedy wokoło rozgardiasz spowodowany  codziennymi czynnościami domowymi. Tutaj jedynie dorośli członkowie rodziny mogą pomóc i zadbać o dobre warunki do nauki.

Zdalna nauka, wbrew pozorom, wcale nie jest prosta. Uczeń musi sam zmobilizować się do pracy, co w wieku szkolnym nie jest łatwe. Dodatkowym problemem jest mnóstwo rozpraszaczy, które znajdują się wokół. Szkolna klasa to miejsce do nauki i tak właśnie  jest odbierana przez uczniów. Co innego własny pokój. To miejsce na odpoczynek i zabawę. Trudno przestawić się na to, aby stał się on, z dnia na dzień, najwspanialszym miejscem pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *