Nieleczony bezdech senny może mieć groźne dla zdrowia skutki

bezdech senny

Zawał serca, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2 – do takich schorzeń może prowadzić nieleczony bezdech senny. Czym jest ta dolegliwość i jak się ją leczy?

Bezdech senny dotyczy coraz większej części społeczeństwa. Występuje podczas snu – gdy dochodzi do naturalnego obniżenia napięcia mięśni, w tym gardła i języka, tylna część gardzieli opada dotykając nasady języka, przez co pozostaje jedynie niewielka szczelina pozwalająca na normalne oddychanie. W wyniki utrudnionego przepływu powietrza przez drogi oddechowe, osoba cierpiąca na bezdech ma wrażenie duszenia się. Z tego powodu wielokrotnie wybudza się podczas snu.

Objawy bezdechu sennego

Osoby dotknięte bezdechem zazwyczaj głośno i nieregularnie chrapią, śpią niespokojnie, z trudem chwytają powietrze i odczuwają potrzebę oddawania moczu w nocy. Następnego dnia nierzadko odczuwają senność oraz zmęczenie, mają problemy z koncentracją i pamięcią. Zdarza im się także zasypiać w ciągu dnia.

Bezdech senny można leczyć

Z uwagi na to, że bezdech senny jest coraz częściej diagnozowaną przez lekarzy dolegliwością, urządzenia do leczenia bezdechu stają się coraz popularniejsze, a ich dostępność wzrasta.

Standardem w leczeniu zespołu bezdechu sennego stał się aparat utrzymujący dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych pacjenta. To tzw. urządzenie na bezdech aparat CPAP – Continous Positive Airway Pressure, które – wytwarzając ciśnienie – pozwala na mechanicznie udrażnianie gardła i – dzięki temu – wyeliminowanie bezdechów.

Aparat na bezdech CPAP może być stosowany w domu pacjenta, w nocy, podczas snu. Co istotne, osoby ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia, u których zdiagnozowano bezdech senny, mogą ubiegać się o jego refundację. Elementem zestawu do leczenia bezdechu jest także maska na bezdech. Istnieją zarówno maski nosowe, jak i twarzowe dostępne w wielu rozmiarach, które dopasowuje się do potrzeb pacjenta. Szukasz urządzenia do leczenia bezdechu sennego? Przykładowe aparaty możesz sprawdzić tutaj: www.philips.pl/healthcare/bezdech/bezdech-produkty/aparaty-cpap

W niektórych przypadkach stosuje się leczenie ortodontyczne lub operacyjne. Jest ono jednak stosowane dość rzadko. Leczenie ortodontyczne ma zastosowanie wówczas, gdy przyczyną bezdechu jest nieprawidłowa budowa żuchwy, operacyjne zaś – gdy bezdech wynika z nieprawidłowości występujących w drogach oddechowych. W zależności od przyczyny wykonuje się zabieg np. usunięcia polipów lub wyprostowania przegrody nosowej.

Nieleczony bezdech senny może mieć groźne dla zdrowia skutki. Osoby na niego cierpiące są bowiem narażone na wystąpienie takich schorzeń jak udar mózgu, cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, wysoki poziom cholesterolu, choroby wątroby, a także depresję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *