Urządzanie pięknej i funkcjonalnej jadalni – kompendium wiedzy

jadalnia

Wszyscy wiemy, że o przyjemności z jedzenia decyduje nie tylko smak potraw, ale i ich wygląd. A co z miejscem, w którym je spożywamy? Dla wielu z nas spożywanie śniadania, kolacji i obiadu jest czymś więcej niż tylko zaspokajaniem potrzeb organizmu. Jest to również szczególny rytuał, w trakcie którego wyciszamy się i spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi. Wygląd jadalni ma więc niebagatelne znaczenie. Ten artykuł zawiera garść inspiracji, dzięki którym będzie można uczynić jadalnię prawdziwie magicznym miejscem.

Podstawowe decyzje

Jak zwykle przy urządzaniu pomieszczeń, aranżując jadalnię musimy odpowiedzieć sobie na pytanie – klasyka czy nowoczesność? Pamiętajmy przy tym, że nasz wybór musi być uzależniony od metrażu. Utrzymany w chłodnych barwach styl nowoczesny jest idealny do małej jadalni, ponieważ powiększa optycznie przestrzeń, natomiast klasyczny zastosowany w większych przestrzeniach jest przytulny, natomiast w mniejszych – raczej przytłaczający, chyba że zdecydujemy się na meble w jasnych barwach.
Urządzając jadalnię, trzeba pamiętać o zastosowaniu odpowiedniego oświetlenia, które ma znaczenie zarówno z perspektywy estetyki, jak i funkcjonalności pomieszczenia. Barwa światła powinna zależeć od rozmiaru pomieszczenia – dla mniejszych pomieszczeń bardziej poleca się światło chłodne, które sprawia że mała przestrzeń jest mniej przytłaczająca, natomiast w przypadku większych przestrzeni można pozwolić sobie na nastrojowe, ciepłe światło, które wspaniale uzupełnia klasyczne aranżacje.
Natomiast jeśli chodzi o rozmieszczenie oświetlenia, trzeba przede wszystkim zadbać o umieszczenie źródła światła nad stołem, ale nie zapominajmy również o oświetleniu bocznym. Dobrze oświetlona jadalnia będzie miejscem, w którym będzie nam łatwo spożywać posiłki i będzie miało przyjazną atmosferę.

Meble i dodatki, które tworzą atmosferę

Jeśli chodzi o dobór mebli, warto postawić na spójność pozbawioną monotonii. Można to osiągnąć na przykład wybierając do stołu krzesła pochodzące z innego zestawu, dzięki czemu pomieszczenie nabierze żywszego charakteru. Można też również w subtelny sposób przełamywać wybraną stylistykę, np. w jadalni o chłodnej kolorystyce umieścić kilka elementów o żywszych, cieplejszych barwach, dzięki czemu uda się uniknąć wrażenia sterylności. Ma to niewątpliwie niebagatelne znaczenie dla pomieszczenia, które ma posiadać przyjazną atmosferę sprzyjającą przyjemnym rodzinnym spotkaniom.
Chociaż jadalnia jest z reguły raczej niewielkim pomieszczeniem, jednak nie oznacza to, że nie istnieje wiele możliwości, by uczynić je niezwykle estetycznym. Istnieje bowiem cała gama niewielkich dodatków, które potrafią nadać mu fantastycznej atmosfery. Warto zainwestować na przykład w ozdobne pokrowce na krzesła, nakrycia oraz zastawę na stołu. W odpowiednim miejscu można też umieścić kwiatek w wazonie czy obraz lub zdjęcie. Stylowe dodatki mają nie mniejsze znaczenie niż meble i ich dobór może dać nam ogromnie dużo radości.
W przygotowaniu artykułu pomógł sklep internetowy albmart.pl.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *