Powieść „Stażyści” – zwykła historia o odważnych kobietach

Stażyści

Kobieca odwaga jest histeryczna i nieprzemyślana, ale to ona napędza świat. W brawurowy sposób dowodzą tego bohaterki powieści „Stażyści” Aleksandry Ewy Furtak, która jest idealną lekturą na zimowe wieczory.  

Pod wpływem „fizjologicznego smutku” Natalia w jednej chwili zrywa swój długoletni związek i postanawia rozpocząć nowe życie, jako niezależna, pewna siebie kobieta, która wie czego chce i nie dba o spełnianie czyichś oczekiwań. Z takim zamiarem wyrusza na dugi kraniec kontynentu – bez planu, bez pieniędzy, we włoskich zamszowych szpilkach w kolorze cappuccino. Tak rozpoczyna się opowieść, w której nie ma superbohaterów, epickich romansów ani książąt z bajki – bardzo zwykła historia o zwyczajnie odważnych kobietach, z którymi utożsamić się może większość czytelniczek.

„Sumą moich rozczarowań względem ciebie można by zapłacić za roczne wczasy na Hawajach. Ale nie można stworzyć superbohatera z kogoś wyrastającego ledwo ponad przeciętność, więc głupotą jest oczekiwać jakichś hollywoodzkich fabuł. Zatem sumie moich rozczarowań sama sobie jestem winna. W pewnym wieku po prostu należałoby przestać wierzyć w rysunkowe postacie i zaakceptować świat, w którym wszyscy idą na łatwiznę. Gdzie nie ma heroicznych czynów, żarliwych uczuć aż po grób ani trudu walki o coś lepszego. Gdzie jest wygodna kanapa, konto bankowe w telefonie i możliwość kupienia wszystkiego online. Nie trzeba ruszać dupy, nie trzeba o nic się starać i nie opłaca się nikomu być wspaniałym. Pytanie tylko, jak się zakochać w całym pokoleniu brzuchatych, wygodnickich i zainteresowanych jedynie nowymi aplikacjami mężczyzn? No jak to zrobić bez obrzydzenia i bez utraty własnej wartości? Bez traumy na resztę życia. To jest właśnie wyzwanie kobiety XXI wieku. Wyzwanie bardzo nie fair, bo każące nam się cofać, zamiast rozwijać”.[fragment powieści]

„Stażyści” to powieść pretendująca do reprezentowania głosu młodego pokolenia. Wzruszająca, a przy tym zabawna. Przedstawiająca realistyczny obraz aktualnej dekady, w której w warunkach wszechobecnych kryzysów (ekonomicznego, migracyjnego, artystycznego, wartości, rodziny) młodzi ludzie usiłują rozpocząć swoje piękne, spektakularne, dorosłe życie. Umiejscowienie fabuły w zimowej scenerii Brukseli nadaje zdarzeniom i bohaterom symbolicznego wymiaru, odnoszącego się do ogólnej kondycji współczesnej Europy.

Fragmenty książki: stazysci-bxl.blogspot.com
Film promocyjny: https://www.youtube.com/watch?v=prONQJjfTmU
Więcej informacji: http://farka.com.pl/?p=201

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *