Rośliny cebulowe – trochę kolorów zimą

rosliny cebulowe

Masz już dość zimowej szarości i tęsknisz do pięknych kolorowych kwiatów? Jeśli tak, to zaproś do mieszkania rośliny cebulowe. Już teraz można spotkać pierwsze propozycje kwiatowe w kwiaciarniach i marketach.

Jak wybrać rośliny cebulowe?

Jeśli chcesz ustawić w swoim domu doniczki z roślinami cebulowymi musisz dobrze wybrać same rośliny. Przeglądając je w kwiaciarni lub markecie zwróć uwagę na wygląd. Przede wszystkim rośliny muszą mieć czyste cebulki – bez nalotu z pleśni. Ich liście powinny być czyste i zielone. Jeśli zależy Ci na pięknie kwitnących roślinach wybierz doniczki, w których kwiatostany nie są w pełni rozwinięte. Pąki roślin powinny być gotowe do rozwinięcia się. W przypadku hiacyntów najlepiej wybrać rośliny, których pąki już wyraźnie wskazują na barwę przyszłych kwiatów.

Gdzie ustawić rośliny cebulkowe w domu?

Kiedy przyniesiesz do domu swoją roślinę cebulową musisz pamiętać, by wybrać dla niej odpowiednie miejsce. Rośliny te nie lubią przeciągów ani zbyt wysokiej temperatury. Najlepiej jeśli będzie ona nieco poniżej 20 stopni, gdyż właśnie taka zapewni im długi okres kwitnienia.

Jak dbać o rośliny cebulowe?

Rośliny cebulowe nie należą do zbyt wymagających. Wystarczy pamiętać o regularnym ich podlewaniu. Musisz zwrócić uwagę na to, aby ziemia była wilgotna ale nie mokra. Ważne jest także by nie zmoczyć zbytnio cebulki i liści, ponieważ w takim wypadku roślina może zgnić.

Co zrobić z cebulkami?

Po przekwitnięciu rośliny możesz wyrzucić cebulkę lub przygotować ją do kolejnego sezonu. Musisz jednak pamiętać, że tej samej cebulki nie możesz po raz kolejny zasadzić w doniczce – musi trafić do ziemi. Jeśli masz ogródek wówczas po przekwitnięciu kwiatu ogranicz podlewanie i poczekaj aż roślina zacznie usychać. Następnie odetnij liście, owiń cebulkę w tkaninę i odłóż w suche i chłodne miejsce, gdzie będzie mogła przeczekać do jesieni.

O czym jeszcze warto wiedzieć?

Jeśli chcesz mieć w domu pięknie kwitnące hiacynty przygotuj dla nich wysokie osłonki. Kwiatostany tej rośliny są duże i ciężkie co może doprowadzić do złamania łodygi. Wysokie naczynie spełni nie tylko dekoracyjną funkcję ale będzie też doskonałą podpórką dla kwiatostanu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *