Sposoby na dbanie o obuwie

Sposoby na dbanie o obuwie

Jesień w pełnym rozkwicie, więc najwyższy czas schować sandały i klapki i wyciągnąć z szafy ciepłe, kryte obuwie. Należy jednak pamiętać o odpowiedniej higienie, ponieważ przy takim typie obuwia może pojawić się problem nadmiernej potliwości stóp.Po całym dniu w pracy, gdzie nie zawsze mamy okazję do zmiany obuwia na lżejsze w naszych ulubionych botkach zaczynają rozwijać się bakterie, a co za tym idzie buty zaczynają brzydko pachnieć. Poniżej kilka sposobów na skuteczne odświeżenie obuwia za pomocą prostych domowych metod.

 

Gazeta z olejkiem zapachowym

Papier gazetowy doskonale pochłania wilgoć i warto ją wykorzystać do suszenia obuwia. Kiedy przemoczysz buty zaraz po ich zdjęciu napchaj do środka pogniecione gazety. Wymień je kilkakrotnie aż do momentu, gdy obuwie będzie już suche. Gazety możesz skropić olejkiem herbacianym lub miętowym. Dzięki temu dodatkowi buty nie tylko szybko wyschną, ale również będą miały świeży zapach.

Koci żwirek

Nawet jeżeli w domu nie jesteś posiadaczem kota, to koci żwirek powinieneś mieć. Żwirek ma wiele właściwości, które można wykorzystać w domu. Przede wszystkim doskonale pochłania wilgoć i neutralizuje wszelkie zapachy. Dlatego doskonale nadaje się do odświeżania obuwia. Wystarczy, że napełnisz czystą skarpetkę żwirkiem i umieścisz ją w bucie. Pozostaw ją tam przez kilka godzin, a będziesz zachwycona wynikiem.

Odświeżacze prosto ze spiżarni

Wnętrze obuwia można również odświeżyć korzystając z produktów spożywczych. Do tego celu doskonale nadaje się m.in. soda oczyszczona oraz mielona kawa czy mąka kukurydziana. Należy nasypać je do skarpetki i włożyć do buta na kilka godzin. Substancje te pochłaniają wilgoć i neutralizują nieładny zapach. Podobnie działa również herbata. Można włożyć do butów torebki z herbatą lub wsypać liściastą herbatę do skarpetki.

Zamrażarka

Jeśli obuwie brzydko pachnie, co jest wynikiem działalności bakterii, należy je zdezynfekować. Bakterie nie lubią zimna, stąd też jednym z pomysłów na odświeżenie obuwia jest zamrożenie go. Buty należy włożyć do woreczka foliowego i umieścić w zamrażarce na dwa dni. W tym czasie wszystkie bakterie zostaną zniszczone, a buty zdezynfekowane. Należy jednak pamiętać, że nie można wkładać do zamrażarki obuwia ze skóry, ponieważ ulegnie ono zniszczeniu.

Wkładki

W sklepach obuwniczych można kupić specjalne wkładki. Wśród nich są m.in. takie, które pochłaniają wilgoć, działają antybakteryjnie i w ten sposób chronią buty i stopy przed przykrym zapachem. Jeśli Twój problem z obuwiem jest bardzo męczący a inne sposoby zawodzą zawsze możesz skorzystać z tych wkładek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *