Sprowadzanie zwłok do Polski

Sprowadzanie zwłok do Polski

Kiedy nasz bliski umiera za granicą, rodzina bardzo często podejmuję decyzję o sprowadzeniu zwłok  i pochówek w ojczyźnie. Taka decyzja wymaga jednak spełnienia wielu formalności i dlatego całą procedurę warto scedować na profesjonalną firmę zajmującą się tego typu działalnością.

Rodzinę o śmierci polskiego obywatela za granicą zawiadamia konsul RP danego kraju, za pośrednictwem Policji Państwowej lub przynależnego terytorialnie Urzędu Wojewódzkiego. W przypadku gdy okoliczności śmierci nie zostały wyjaśnione i lokalne władze rozpoczęły śledztwo w celu ustalenia wszelkich okoliczności zgonu, to również konsulat Rzeczypospolitej Polskiej pozostaje w kontakcie z najbliższymi informując ich o wynikach postępowania.

W przypadku gdy zgon nastąpił z przyczyn naturalnych rodzina, lub wskazany przez nią przedstawiciel może rozpocząć opisane w prawie procedury prowadzenia ciała/jego prochów do Polski.

Podstawowym zezwoleniem, otwierającym postępowanie jest zgoda danego starosty powiatowego na pochówek ciała w danym powiecie. Starosta Powiatowy podejmuje taką decyzję w porozumieniu z właściwym Inspektoratem Sanitarnym. Dany dokument powinien zostać nam wydany w ciągi trzech dni. Jest on zwolniony z jakichkolwiek opłat skarbowych.

Uzyskane zezwolenie przekazywane jest do właściwej placówki dyplomatycznej, znajdującej się na terytorium państwa, z którego zwłoki mają być sprowadzone. Pismo można przekazywać faksem co na pewno przyspieszy wszystkie formalności.

Procedura na sprowadzanie zwłok do Polski nie jest skomplikowana lecz czasochłonna. Dlatego warto, w trudnym okresie żałoby, scedować wszystkie czynności na profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *