Sucha skóra diabetyka

sucha skóra

Cukrzyca to choroba, której towarzyszy wiele nieprzyjemnych objawów. Konieczność wprowadzenia diety, regularnego mierzenia cukru czy przyjmowania leków to tylko początek długiej listy skutków towarzyszących zbyt wysokiemu poziomowi cukru we krwi. Dziś kilka słów na temat jednego z nich jakim jest sucha skóra. Dlaczego pojawia się ten problem i jak sobie z nim radzić.

Dlaczego u diabetyków skóra jest sucha?

W przypadku osób chorych na cukrzycę znacznie zmniejsza się ilość wydzielanego potu. Można byłoby pomyśleć, że to dobrze, bo nie ma problemu z nieprzyjemnym zapachem czy mokrymi od potu koszulkami. Z drugiej jednak strony to spory problem, ponieważ skóra nie jest odpowiednio nawilżona, co powoduje swędzenie, sprzyja podrażnieniom oraz powstawaniu włókniaków.

Jak radzić sobie z suchą skórą?

Problem z przesuszoną skórą można rozwiązać używając silnie nawilżających kremów do rąk i ciała. W aptekach dostępne są specjalistyczne kremy dla diabetyków, które nie tylko nawilżają skórę ale również zmniejszają uczucie swędzenia oraz przyspieszają gojenie podrażnień.

Poza swędzeniem i zaczerwienieniami, na skórze diabetyka często pojawiają się włókniaki. Są one niegroźne, jednak nie wyglądają zbyt estetycznie. Niektóre z nich znikają samoistnie, ale niektóre wymagają wizyty u dermatologa. W większości przypadków włókniaki można wyłyżeczkować, odciąć elektrycznie lub zamrozić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *