Polska wydaje się być krajem jednolitym kulturowo. Przeważająca część jej mieszkańców to chrześcijanie. Wśród nich większość stanowią katolicy, choć można tu spotkać również protestantów, prawosławnych czy grekokatolików. Każda z tych grup wyznaniowych ma swoje tradycje świąteczne, co jest łatwe do zrozumienia. Warto jednak wiedzieć, że także w domach katolickich istnieje wiele różnych tradycji, które nie zawsze się ze sobą pokrywają. Dziś kilka słów o tym jak stworzyć swoją tradycyjną wigilię w domu.
Tradycje świąteczne – skąd czerpać wiedzę?
Każdy z nas wychowywał się w rodzinie, która stworzyła swoje własne tradycje świąteczne. Kiedy wchodzimy w nowy związek małżeński i zakładamy nową rodzinę, wówczas sami musimy ustalić w jaki sposób święta będą odbywały się u nas. Część nowej tradycji będzie oparta o doświadczenia wyniesione z domu męża a część z domu żony. Do tego dojdzie trochę nowoczesności, która ujawnia się w każdym kolejnym pokoleniu. Z tych wszystkich elementów powstanie nowa tradycja skrojona na miarę Waszej, nowej rodziny.
Wieczerza wigilijna
W większości polskich domów wieczerza wigilijna składa się z 12 postnych potraw oraz opłatka. Z założenia wszyscy znamy potrawy „tradycyjne”, ale okazuje się, że w każdym domu są one nieco inne. Doskonałym tego przykładem jest podawana podczas wieczerzy zupa. W zależności od domu, który odwiedzimy na stole pojawi się: barszcz czerwony czysty, z krokietami lub uszkami, zupa grzybowa, rybna a niekiedy także zupa migdałowa. Każda z nich jest tradycyjna dla konkretnej rodziny? Tworząc swoją domową tradycję musisz wybrać jedną z nich. Podobnie jest w przypadku innych potraw.
Prezenty
Kolejnym ważnym elementem w tradycji świątecznej jest dawanie prezentów. W Polsce upominki świąteczne najczęściej dostaje się w wigilię. Umieszczane są one pod choinką i tam leżą do końca uroczystej kolacji, po której wszyscy otwierają przeznaczone dla siebie paczki. Warto jednak wiedzieć, że w niektórych domach tradycja ta wygląda zgoła inaczej. Są domy, gdzie prezenty dostaje się pierwszego dnia świąt. Zaś w przypadku innych przychodzi Mikołaj z workiem prezentów i rozdaje je każdemu członkowi rodziny.
Dekoracje
Kolejnym elementem tradycji świątecznej jest dekoracja domu. Jedną z najważniejszych czynności jest oczywiście ubieranie choinki. I tu również pojawiają się spore rozbieżności. W większości domów choinkę ubiera się w wigilijny poranek, ewentualnie dzień wcześniej. Zdarzają się jednak domy, gdzie choinka staje na honorowym miejscu już 6. grudnia – w Mikołajki. Tworząc swoje domowe tradycje musicie podjąć też decyzję dotyczącą chowania świątecznego drzewka. Czy będziecie to robili zaraz po świętach, po kolędowych odwiedzinach księdza czy może 2 lutego, kiedy to obchodzimy uroczystość Matki Bożej Gromnicznej – która w wielu domach kończy okres świąteczny.
Jak widać, choć każdy zna tradycje świąteczne, to zna je w innej odsłonie. Budując swoją rodzinę musicie sami wybrać te, które są dla Was najważniejsze i stworzyć swoje własne tradycyjne święta.