USG Dopplera. Małe badanie o dużym znaczeniu

USG Dopplera

Odczuwasz ból lub drętwienie kończyn? Marzną ci dłonie i stopy mimo że temperatura otoczenia nie jest niska? Nie bagatelizuj tych objawów. Dzięki USG Dopplera – bezbolesnemu i całkowicie bezinwazyjnemu badaniu – wykryjesz zarówno drobne, jak i poważniejsze schorzenia tętnic i żył, które – w przypadku nieleczenia – mogą prowadzić nawet do udaru mózgu lub zawału serca.

Bóle i obrzęki kończyn, ich drętwienie, marznięcie, złe gojenie się ran na kończynach, obecność żylaków i zaburzenia czucia w obrębie kończyn – wszystkie te dolegliwości wskazują na konieczność wykonania badania USG dopplerowskiego. Co można dzięki niemu stwierdzić?

Kiedy wykonuje się USG Dopplera?

Dzięki USG Dopplera można określić stan i funkcjonowanie wielu narządów wewnętrznych i wykryć – nawet na bardzo wczesnym etapie – drobne schorzenia tętnic i żył.

Podczas USG tętnic szyjnych można m.in. zlokalizować miejsca, w których zaszły zmiany miażdżycowe i ocenić ryzyko wystąpienia incydentów sercowo-naczyniowych. Oprócz określenia stanu tętnic, można także dokonać ich oceny morfologicznej. W przypadku wykrycia w naczyniach blaszek miażdżycowych, dokonuje się ich pomiaru.

Aparaty USG pozwalają nie tylko na ocenę zwężeń i niedrożności tętnic i żył, ale także na zdiagnozowanie tętniaków czy przetok tętniczo-żylnych. USG dopplerowskie wykorzystywane jest także w położnictwie, gdzie pomaga przewidzieć niektóre powikłania ciąży. Wykonuje się je m.in. u kobiet cierpiących na cukrzycę i nadciśnienie tętnicze.

Co się bada podczas USG Dopplera?

Sprzęt USG pozwala na zbadanie m.in. tętnic szyjnych, tętnic podobojczykowych, serca, narządów jamy brzusznej takich jak wątroba, śledziona czy trzustka, a także narządów płciowych i nóg.

Badanie tętnic podobojczykowych jest szczególnie istotne w przypadku występowania takich objawów jak drętwienie czy marznięcie rąk. Objawy te mogą być bowiem wynikiem zwężenia i ograniczonej drożności tętnic. Dzięki USG serca można wykryć wady zastawkowe, a podczas USG jamy brzusznej – uszkodzenia, niedokrwienie i zmiany zapalne wątroby, śledziony, trzustki oraz nerek.

Aparaty USG Doppler są także nieocenione w przypadku dolegliwości związanych z bólem, obrzękiem czy marznięciem stóp. U pacjenta z takimi objawami w tętnicach nóg szuka się zwężeń i miejsc niedrożnych będących przyczyną złego ukrwienia. Niedomykanie się zastawek jest z kolei przyczyną powstawania żylaków.

Badanie USG Doppler jest badaniem bezbolesnym i całkowicie bezinwazyjnym. Co więcej, bywa nieocenione w przypadku zapobiegania groźnym dla zdrowia i życia incydentom sercowo-naczyniowym, w tym udarom i zawałom serca.

USG doppler bez tajemnic – wejdź tu: https://www.philips.pl/healthcare/product/HC795200/ultrasonograf-epiq-7

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *