Wiosenne porządki – 3 sposoby na skuteczne sprzątanie

wiosenne porządki

Za oknami pojawiają się pierwsze promienie słońca a na oknach coraz bardziej widoczne smugi powstałe po zimowych deszczach. Firanki nagle jakoś poszarzały, a na meblach i kwiatach pełno kurzu. Pierwsze dni wiosennej pogody przynoszą nie tylko więcej światła i optymizmu, ale także świadomość, że nasze mieszkania zimą nieco straciły swój urok. Od Bożego Narodzenia już trochę czasu minęło i chyba czas zacząć wiosenne porządkowanie domu. Jak sprzątać szybko i skutecznie? Oto nasze rady.

  1. Śpiesz się powoli

Tylko nieliczne z nas są w stanie posprzątać od razu całe mieszkanie. Większość zaczyna dzień od planów a kończy  na zrealizowaniu tylko kilku początkowych punktów. Pojawia się zmęczenie i bardzo szybko potrzebna jest kawa, drugie śniadanie, zakupy itd. Wieczorem siadamy zmęczone i wokół jak był bałagan tak jest.

Jak sobie radzić?

Najlepiej sprawdza się metoda małych kroków. Zaplanuj sobie, że dziś posprzątasz w 1 szafie, jutro w kolejnej, a pojutrze umyjesz okna. Działając w ten sposób nawet nie zauważysz, że wszystko co zamierzałaś zostało zrobione.

  1. Od góry do dołu

Sprzątasz jak popadnie? Najpierw podłogi, potem kurz na szafkach a jeszcze później ściągasz do prania firanki? Na koniec patrzysz a wokół Ciebie pojawia się piękna warstewka kurzu i sprzątanie można zaczynać od początku.

Jak sobie radzić?

Sprzątanie zaczynaj zawsze od góry i kieruj się w dół. Ta zasada jest bardzo prosta i bardzo skuteczna. Spójrz chociażby na kurz – zawsze kiedy go ścierasz jego część spada niżej. Jeśli zatem najpierw umyjesz podłogę, a potem wytrzesz stół z okruszków, możesz znów chwytać za miotłę. Pracy będzie mniej jeśli zrobisz to w odwrotnej kolejności.

  1. Do mycia okien wykorzystaj papier

Nie lubisz myć okien, bo nie możesz pozbyć się smug? To tak, jak spora część kobiet. Niezależnie od tego czy myje się okno wodą z płynem do naczyń, octem czy płynem do szyb z najwyższej półki smugi i tak się pojawiają. Dlatego ściereczki wykorzystuj jedynie do mycia ram i parapetów.

Jak sobie radzić?

Aby nie było smug na oknach wykorzystaj pomysły naszych mam i babć – myj okna papierem. Szyby spryskaj płynem do szyb i umyj je ręcznikiem papierowym. Potem suchym ręcznikiem dokładnie wytrzyj i wypoleruj szybę. Do polerowania nadają się także stare gazety codzienne.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *