Wirtualna skarbonka– czy to dobry pomysł na oszczędzanie?

wirtualna skarbonka

Rodzice uczą nas oszczędzania od bardzo wczesnego dzieciństwa. Pewnie miałaś skarbonkę, do której wpadały drobniaki. Po kilku miesiącach zbierania mogłaś  cieszyć się całkiem niezłą fortuną, którą wydawałaś na własne przyjemności lub zaplanowane zakupy. Dziś, kiedy jesteś dorosła, pewnie już nie masz różowej świnki z otworem na drobniaki. Za to możesz korzystać z wirtualnej skarbonki.  Zobacz dlaczego to się opłaca.

Subkonto dołączone do Twojego konta bankowego

Coraz częściej banki oferują swoim klientom „skarbonki”. Są to subkonta oszczędnościowe dołączane do konta osobistego, na których można odkładać mniejsze lub większe kwoty. Założenie takiego subkonta jest dziecinnie proste. Najczęściej wystarczy wypełnić kilka rubryczek i wysłać wniosek do akceptacji. Po kilku godzinach subkonto jest już założone i można zacząć oszczędzanie.

Jak można oszczędzać na subkoncie?

W zależności od banku oszczędzanie może wyglądać bardzo różnie. Wśród najpopularniejszych opcji jest samodzielne „wrzucanie” grosików. Podczas wypełniania wniosku musisz zadeklarować jaką kwotę i jak często będziesz wpłacać na konto skarbonki. Zazwyczaj zadeklarowana kwota jest automatycznie pobierana z konta we wskazanym przez Ciebie dniu miesiąca.

Drugą opcją jest oszczędzanie przez odkładanie „reszty”. W ustawieniach subkonta możesz wybrać jedną z kilku opcji. Możesz odkładać konkretną kwotę po dokonanych zakupach. W ten sposób po każdorazowym wykorzystaniu karty płatniczej z konta głównego do skarbonki zostanie przesłana wskazana kwota. Innym sposobem jest oszczędzanie „reszty po zakupach”.  Po każdej transakcji system przelewa do skarbonki kwotę zaokrąglającą wydatek do dziesiątek złotych . Jeśli więc zakupisz cukierki za 7,20 to na Twoje konto oszczędnościowe wpłynie 2,80  zł.

Jak korzystać z pieniędzy?

W wielu bankach pieniądze można dowolnie wypłacać i wpłacać na konto skarbonki. Dzięki temu możesz zbierać na wybrany cel, ale w razie konieczności masz dostęp do dodatkowej gotówki. To bardzo wygodne rozwiązanie.

Skarbonka to doskonały sposób na oszczędzanie nie tylko dla najmłodszych. Dziś swoją wirtualną skarbonkę może mieć niemal każdy posiadacz konta osobistego. Odkładając drobne kwoty można zebrać mimochodem całkiem niezłą sumkę na dodatkowe wydatki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *