Witaminy z grupy B – przepisem na dobry humor

witaminy z grupy B

Zima to czas pogorszenia nastroju. Długie wieczory, pochmurne, zimne i deszczowe dni nie napawają nikogo optymizmem. Do tego dieta uboższa w minerały i witaminy sprawia, że nasz humor pozostawia wiele do życzenia. Powinnaś wiedzieć, że o samopoczuciu w dużym stopniu decydują witaminy, w tym witaminy z grupy B. Warto zadbać by pojawiały się jak najczęściej na talerzu, gdyż sprawią, że chandra i zły nastrój staną się mniej dokuczliwe.

Kwas foliowy – witamina B9

Kwas foliowy kojarzony jest raczej z dobrą kondycją nienarodzonego dziecka i jego mamy niż z dobrym humorem, ale warto wiedzieć, że odpowiednia ilość tej witaminy poprawi zimowy nastrój. Możesz go przyjmować w postaci suplementu albo zadbać o to, by w twojej diecie znalazły się bogate w kwas foliowy produkty takie jak soczewica, brokuły, szpinak, bób czy pełnoziarniste pieczywo.

Witamina B6

Po witaminę B6 warto sięgać zimową porą, ze względów podobnych jak po kwas foliowy. Jej niedobór wpływa negatywnie na nastrój i pogarsza samopoczucie. Dlatego pamiętaj, by w Twojej diecie pojawiały się jak najczęściej produkty bogate w tę witaminę takie jak mięso, rośliny strączkowe, orzechy włoskie i ziemne, awokado oraz banany.

Witamina B12

Trzecią witaminą z grupy B, o której warto pamiętać zimą jest witamina B12. Podobnie jak obie wcześniej omawiane, wspomaga układ nerwowy a przy okazji sprawia, że poprawia się nam humor. Witaminę B12 znajdziesz między innymi w wołowinie i baraninie, serach i jogurtach a także w jajkach, rybach, ostrygach oraz kawiorze.

Zimowe pogorszenie nastroju to problem wielu osób. W przypadku epizodów depresyjnych niezbędne staje się podanie leków antydepresyjnych, jeśli jednak zauważasz u siebie tylko gorszy humor postaw na witaminy z grupy B – to z pewnością wesprze Cię w przetrwaniu zimowych chłodów i długich wieczorów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *