Zalety i wady okrągłych stołów w domu i w ogrodzie

okrągły stół

Projektując wnętrze, zawsze sporą uwagę zwracamy na obecność stołów czy stolików. Bardzo często to wokół nich toczy się życie domu – przy nich zjadane są posiłki, przygotowywane są materiały do pracy albo odrabiane lekcje. Wciąż jednak aktualny pozostaje spór pomiędzy osobami, które lubią i promują stoły okrągłe i tymi, którzy wolą raczej prostokątne kształty.

Oczywiście, każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Bardzo często wybór stołu zależy przede wszystkim od stylu danego wnętrza, ale również przestrzeni, którą możemy poświęcić na jego ustawienie. Nie należy zapominać też o krzesłach, które są niezbędne, aby stół był funkcjonalny, ale jednocześnie wymagają dodatkowego miejsca. Sprawdźmy zatem, czy stół okrągły zawsze jest dobrym rozwiązaniem, a także jakie plusy i minusy niesie za sobą jego wykorzystanie.

Liczba użytkowników

Wbrew pozorom to dość istotna kwestia, gdy przychodzi do wyboru stołu. Oczywiście, stoły okrągłe o wiele lepiej sprawdzają się, jeśli chodzi o komunikację osób przy nich siedzących. Jeśli tylko nie przeszkadzają temu wysokie ozdoby, to wszyscy biesiadujący dobrze się widzą i mogą swobodnie rozmawiać bez potrzeby podnoszenia głosu. Taka sytuacja trwa jednak wyłącznie do czasu, gdy przy stole siedzi nie więcej niż około 6 osób. Dlaczego? Każdy, kto znajduje się przy stole, musi mieć zapewniony komfort, aby wygodnie spożywać posiłki i nie trącać sąsiadów łokciami. Im więcej osób ma mieć miejsce, tym większy musi być stół – a to z kolei utrudnia komunikację. Z tego powodu w jadalni stół okrągły sprawdzi się, gdy mowa o maksymalnie sześciu domownikach na co dzień przy nim siedzących. Jeśli w domu mieszka więcej osób, to lepszy będzie stół prostokątny.

Umiejscowienie stołu

Kolejną istotną rzeczą jest to, gdzie stół ma właściwie stać. Jeśli mowa o jadalni, to – zachowując powyższą zasadę o liczbie użytkowników – powinniśmy zwrócić uwagę na wielkość i kształt pomieszczenia. Przy wnętrzach prostokątnych o wiele lepszym wyborem będzie stół o takim właśnie – prostokątnym – kształcie. Pozwoli on bowiem zachować odpowiednią odległość od ścian i umożliwi swobodne siadanie przy nim oraz pozostawi jeszcze przejście. Będzie także dobrym rozwiązaniem na zewnątrz, zwłaszcza do altan czy w okolicach grilla, gdy zwykle gościmy u siebie większą liczbę osób.

Z drugiej strony stoły okrągłe stanowią dobre rozwiązanie do wnętrz kwadratowych, w których odległość od każdej ściany jest mniej więcej równa. Przy mniejszym stole (np. dla czterech osób) sprawdzą się również we wnętrzach małych. Stanowią doskonałe rozwiązanie jako stoliki kawowe np. dla dwojga, do ustawienia w salonie czy na tarasie.

A co z krzesłami?

Poruszając temat stołów, nie można zapomnieć o krzesłach. Do wnętrz mamy kilka rozwiązań: klasyczne krzesła z oparciami albo stołki, które pozwolą nam zaoszczędzić jeszcze nieco miejsca po wsunięciu ich pod blat, gdy są nieużywane. Na zewnątrz jednak sprawa jest trochę bardziej skomplikowana. Jeśli zdecydujemy się na stoły okrągłe do kącika z grillem, to ciekawym wyjściem może być robiona na zamówienie, okrągła ławka. Minusem jest to, że często będzie ona montowana do podłoża, a więc nieruchoma.

Artykuł powstał we współpracy z https://stolpluskrzesla.pl/c300-stoly-okragle

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *