Jak dorobić jesienną porą?

jak dorobić

Każda pora roku jest dobra na dodatkowe zarabianie. Wiosną można sadzić rośliny, latem zbierać owoce, a jesienią wyjść do parku lub do lasu i robić biznes na tym, co uda się tam znaleźć. W przeciwieństwie do znanego przysłowia – jesienią pieniądze leżą na ziemi – i to dosłownie.  Pytamy więc jak dorobić jesienią?

W lesie grzyby

Ciepła i wilgotna jesień to idealny czas dla grzybiarzy. Tegoroczna pogoda sprzyja grzybni, która wydaje plon obfity. W lasach można znaleźć mnóstwo podgrzybków, prawdziwków, maślaków, koźlarzy i dziesiątków innych jadalnych grzybów. Oczywiście obok tych zdrowych można znaleźć także grzyby trujące, więc trzeba się mieć na baczności. Zaprawiony grzybiarz może jednego dnia zebrać nawet kilka kilogramów owocników, a to przekłada się na całkiem przyzwoity zarobek. Zebrane grzyby można zostawić sobie – ususzyć lub zamarynować. W takim wypadku zamiast o zarobkach należy mówić raczej o oszczędności. Jeśli grzybów jest dużo można je sprzedać znajomym albo oddać do skupu. Grzyby są sporo warte zarówno świeże jak i po ususzeniu. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się przed Bożym Narodzeniem. Wówczas cena za kilogram suszonych prawdziwków sięga nawet kilkudziesięciu złotych. Warto jednak pamiętać, że także jesienną porą na grzybach można nieco zarobić.

Żołędzie

Zbieranie żołędzi to doskonały pomysł na rodzinną zabawę w parku lub w lesie. Jesienią jest ich dużo, a jak się można przekonać są bardzo pożądane przez wielu nabywców. Leśnicy zbierają je przede wszystkim na sadzonki oraz jako zimową karmę dla zwierząt leśnych. Za kilogram żołędzi w skupie można dostać 1-2 zł. Wprawdzie cena nie jest powalająca, ale jeśli weźmie się pod uwagę, że wprawni zbieracze potrafią jednego dnia wrzucić do worka nawet 100 kg żołędzi , to dzienny zarobek okazuje się całkiem przyzwoity.

Kasztany

Kasztany to kolejne jesienne owoce, którymi warto się zainteresować. Owoce kasztanowca są zbierane przez dzieci do zabawy, ale nie tylko najmłodszym zależy na nich. Kasztany wykorzystywane są m.in. do produkcji leków, maści czy kleju. Są one większe i cięższe niż żołędzie, stąd też łatwiej się je zbiera. Zgodnie z tym, co mówią znawcy tematu, jedna osoba może zebrać dziennie nawet do 300 kg tych owoców. Wprawdzie cena kasztanów w skupie jest niższa niż w przypadku żołędzi i wynosi od 50 groszy do 1zł, to i tak sprzedaż kasztanów może okazać się całkiem intratnym biznesem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *