Hymen — parę słów o intymnych kobiecych sprawach

Hymen — parę słów o intymnych kobiecych sprawach

Hymen to łacińskie określenie błony dziewiczej. Choć błona dziewicza nie spełnia znaczących funkcji biologicznych, jednak pod względem kulturowym jej znaczenie nadal jest ogromne. Utrata dziewictwa to intymna sprawa każdej kobiety tak jak ewentualna jej rekonstrukcja, tzw. hymenoplastyka. W tym artykule omówimy temat błony dziewiczej bez implikacji kulturowych, czy religijnych.

Czym jest hymen i jakie ma znaczenie biologiczne?

Błona dziewicza to cienki i dość elastyczny fałd błony śluzowej, który ogranicza wejście do pochwy. Usytuowana jest na granicy przedsionka a pochwy właściwej, czyli około 1 cm  – 1,5 cm za wejściem do pochwy.

Hymen kształtuje się już w okresie życia płodowego, około 5 miesiąca i początkowo szczelnie zakrywa wejście do dróg rodnych. W pierwszych miesiącach po urodzeniu w błonie pojawiają się otwór lub otwory, które wraz z rozwojem dziecka się powiększają.

Jaka jest jej funkcja? Tak naprawdę żadna. Kiedyś uważano, że chroni przed drobnoustrojami, jednak występowanie perforacji temu zaprzecza. Najprawdopodobniej jest to pozostałość po życiu płodowym lub pełniła niejasne obecnie funkcje w poprzednich etapach ewolucji.

Obecnie hymen ma jedynie znaczenie społeczne w tradycyjnych kulturach patriarchalnych, choć nadal można się spotkać z licznymi mitami na jego temat, chociażby ten o czystości seksualnej.

Odmiany anatomiczne błony dziewiczej

Błona dziewicza u różnych kobiet może różnić się wyglądem oraz grubością. Jest to zależne od genów, poziomu hormonów, czy przebytych infekcji. Ze względu na kształt oraz ilość i wielkość otworów wyróżnia się kilka typów hymenu:

Półksiężycowaty (crescent hymen) – fałd błony ma nieregularny, zazwyczaj półokrągły kształt z jednym dużym otworem. Ten typ występuje u większości kobiet.

Pierścieniowaty (annular hymen) – fałd błony otacza całe wejście do pochwy, jednak prawie jej nie osłania.

Sitowaty (cribriform hymen) – błona ma regularny zwarty kształt z dużą ilością małych otworków.

Z przegrodą (septate hymen) – fałd błony śluzowej ma regularny kształt, zamykający całe wejście do pochwy jednak podzielony dwoma dużymi otworami.

Strzępiasty (carunculae hymenales) – błona śluzowa występuje głównie w dolnej części pochwy i ma mocno postrzępiony i nieregularny kształt.

Występuje również przypadki błony zarośniętej (imperforate hymen), jest to niebezpieczne, ponieważ występujące w błonie otwory, umożliwiają wydostawania się na zewnątrz krwi miesiączkowej, oraz śluzu. Ich brak prowadzi do gromadzenia się krwi wewnątrz ciała, co powoduje bolesne miesiączki i niebezpieczne dla zdrowia infekcje.

Przebicie hymenu – nie tylko podczas stosunku

Najczęściej do przebicia hymenu dochodzi podczas pierwszego, pełnego stosunku seksualnego. Jest to tzw. defloracja. Zależnie od kształtu i grubości błony defloracji może towarzyszyć niewielki ból i plamienie. Zdarzają się jednak, że ból jest duży i uniemożliwia stosunek. W takiej sytuacji warto skorzystać ze wsparcia specjalisty ginekologa i udać się na zabieg hymenotommi, czyli nacięcia, lub całkowitego usunięcia błony dziewiczej.

Przebicie hymenu może się zdarzyć również w innych przypadkach, szczególnie jeśli jest on dość cienki i delikatny. Do defloracji może dojść między innymi na skutek użycia złego tamponu lub badań ginekologicznych z użyciem nieodpowiedniego wziernika (choć to zdarza się niezwykle rzadko). Błonę można również przebić palcem, np. podczas masturbacji, a nawet podczas uprawiania wyczerpujących i intensywnych sportów.

Istnienie błony przez stulecia było utożsamiane z czystością seksualną kobiet, dlatego były one, a w niektórych regionach świata nadal są sprawdzane, na potwierdzenie braku kontaktów seksualnych z mężczyzną.

Odbudowa błony dziewiczej – hymenoplastyka

Obecny rozwój nowoczesnej medycyny umożliwia odtworzenie błony dziewiczej. Zabieg hymenoplastyki jest wykonywany między innymi w naszej klinice https://www.dcg.wroclaw.pl/hymenoplastyka.html.

Rekonstrukcja błony to prosty zabieg umożliwiający odtworzenie błony dziewiczej bez pozostawiania śladów po operacji. W tym celu zszywane są fragmenty błony zachowane po defloracji. Z fizjologicznego i anatomicznego punktu widzenia, przywracany jest stan dziewictwa.

Cała procedura trwa około godziny i wykonywana jest w miejscowym znieczuleniu, dzięki czemu pacjentka nie odczuwa dyskomfortu. Co więcej, nie pozostawia blizn ani innych śladów po przeprowadzonym zabiegu, a rekonwalescencja trwa zaledwie kilka dni.

 Dlaczego kobiety decydują się na odtworzenie błony dziewiczej?

Dlaczego kobiety w XXI wieku poddają się takim zabiegom? Czynników jest kilka. Jednym z najważniejszych to kwestie kulturowo-religijne. Bardzo często na takie rozwiązanie decydują się kobiety, które związały się z muzułmaninem i chcą spełnić warunki kulturowe tej religii. Często są to również młode muzułmanki, które przed ślubem muszą przejść test czystości. W takich sytuacjach decyzja o zabiegu podyktowana jest przede wszystkim wymogami kulturowo-religijnymi.

Są również bardziej skrajne sytuacje. Często na rekonstrukcje błony dziewiczej decydują się młode kobiety po akcie gwałtu, który stanowił ich pierwszy kontakt seksualny. W takiej sytuacji hymenoplastyka jest etapem terapii i powrotu do fizjologicznego stanu sprzed tragicznego wydarzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *