Masywne lite drewno w postaci CLT (Cross Laminated Timber) powstaje w oparciu o drewniane panele. Efektem tego procesu jest duża wytrzymałość konstrukcji, trwałość oraz stabilność. To właśnie dzięki temu powstają całoroczne domy z drewna, które stanowią dzisiaj konkurencję dla tradycyjnych budynków. Prefabrykowane płyty CLT powstają w oparciu o materiał, który za sprawą współczesnej technologii nazywane są materiałem przyszłości. Już dzisiaj sprawdzają się w formie osiedli, wieżowców (Austria, Kanada, Skandynawia), domów jednorodzinnych, ale również budynków użyteczności publicznej. Jednym słowem mamy do czynienia z niestandardowymi rozwiązaniami, które spełniają najwyższe standardy.
Masywne lite drewno i szybka realizacja inwestycji
Płyty CLT, to masywne lite drewno, które obecnie jest synonimem szybkiej realizacji inwestycji. Dzięki temu, że płyty CLT powstają w halach fabrycznych, są one dokładnie zaprojektowane co do milimetra. Już na etapie projektu powstają wszystkie niezbędne otwory na okna, drzwi oraz media. Jest to dokładnie uzgadniane z każdym klientem, co w efekcie pozwala trzymać się założonego budżetu. Budowa drewnianego domu w interesującej nas technologii słynie również z bardzo precyzyjnych obliczeń nie tylko projektowych, ale również finansowych. Dzięki temu nie ma zaskoczeń, nie wypada po drodze coś, czego wcześniej się nie planowało. Na końcu zwożone płyty CLT na plac budowy wymagają jedynie połączenia i w ciągu kilku dni na naszych oczach pojawia się obiekt niemal gotowy do użytkowania. I chociaż brzmi to jak nieprawdopodobnie, to trzeba mieć na uwadze, że ekologiczne domy z drewna powstają sprawnie, szybko i bez zbędnej zwłoki.
Masywne lite drewno w precyzyjnej technologii
Co sprawia, że masywne lite drewno w technologii CLT daje tak daleko posuniętą pewność, co do jakości obiektu. Jest kilka powodów. Przede wszystkim, jak wspominaliśmy wyżej, odpowiada za to obecna technologia. Precyzyjna co do milimetra, pozwala przygotować gotowe komponenty poza placem budowy. Po drugie drewno klejone krzyżowo (ang. Cross Laminated Timber) to również bardzo solidny materiał o dużej odporności przeciwogniowej. Po trzecie to od nas zależy, z ilu warstw będzie składać się jedna płyta CLT. Wiemy na pewno, że jej liczba musi być nieparzysta. Ilość zależna jest od wielu czynników – np. od otoczenia nowego budynku. Na pewno możemy być pewni, że materiał ten chronić będzie przed wszelkiego rodzaju szkodnikami, co w przypadku drewna jest ważnym aspektem. Duża stabilność, wynikająca z tego, że drewno, wykorzystywane do produkcji płyt CLT jest wcześniej poddawane procesowi suszenia, przeciwdziała powstawaniu szczelin.