Najpiękniejsze rośliny, które warto mieć w ogrodzie

Najpiękniejsze rośliny, które warto mieć w ogrodzie

Jest wiele roślin, które chciałby mieć każdy właściciel ogrodu. Zachwycają kolorem, pokrojem, kształtem korony lub fakturą liści. Oto kilka pięknych roślin, które warto posiadać w swoim ogrodzie.

 

Jabłonie ozdobne

W okresie kwitnienia zachwycają licznymi kwiatami. Późnym latem zaś dojrzewającymi, niewielkimi jabłuszkami o kolorach żółtych, pomarańczowych lub czerwonym. Nadają się one idealnie na konfitury lub do kandyzowania. Niektóre odmiany mają je na gałęziach przez całą zimę. Ze względu na ładny krój oraz malowniczą koronę najlepiej sadzić pojedynczo, w najbardziej reprezentatywnych częściach ogrodu.

Hortensje

Hortensja (hydrangea) czują się najlepiej w miejscach lekko zaciemnionych i odsłoniętych od wiatru. Kwitną w pędach tegorocznych i mogą zimować bez okrycia. Aby wytworzyć więcej kwiatów, warto przycinać pędy w marcu.

Świerk biały

W północnoamerykańskich lasach dorasta nawet do 30 metrów wysokości. U nas, ze względu na suchy klimat, zazwyczaj nie przekracza 15-20 metrów. Młode świerki mają regularną, stożkową koronę. Szyszki pojawiają się na kilkunastoletnich roślinach – opadają jesienią albo wczesną zimą. Drzewo dobrze znosi strzyżenie i nadaje się do żywopłotów.

Bez lilak

Duży krzew osiągający nawet 4 metry wysokości. Najpiękniej wygląda wiosną, gdy obficie kwitnie. Tworzy znakomitą barierę dźwiękochłonną dzięki łatwemu rozrastaniu rozłóg i zarośli. Nadaje się na żywopłot, dobrze znosi cięcie i przesadzanie – nawet jego stare egzemplarze. Warto co jakiś czas je odmładzać, przycinając je nisko przy ziemi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *