Ogrzewanie podłogowe – efektywne i energooszczędne

Ogrzewanie podłogowe - efektywne i energooszczędne

Brak wysuszonego powietrza i wszechobecnego kurzu, a jednocześnie ciepło w całym pomieszczeniu? To możliwe, jeżeli posiadamy w domu ogrzewanie podłogowe. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania, można również zapewnić sobie niższe rachunki za energię. Jak to możliwe?

Efektywność cieplna

Ogrzewanie podłogowe dobrze współpracuje wraz z rozwiązaniami niskotemperaturowymi, takimi jak pompa ciepła czy kocioł kondensacyjny. Takie źródła energii są coraz bardziej wykorzystywane przy budowie nowych domów. Jeżeli dom jest wyposażony w wydajny system wentylacji, a także dobrze zaizolowany, podłogówka zapewnia ciepło w całym domu i nie potrzeba montować dodatkowych grzejników.

W przypadku dużych budynków, gdzie zapotrzebowanie na moc grzewczą jest o wiele większe, podłogówkę możemy połączyć z ogrzewaniem ściennym lub innym rozwiązaniem.

Ile można zaoszczędzić?

Jeszcze niedawno ogrzewanie podłogowe było uznawane za luksus, jednak dzisiejszy koszt montażu jest bardzo przystępny, dzięki czemu większość inwestorów wykorzystuje to rozwiązanie. Powoduje to szybszy zwrot inwestycji ze względu na niższy koszt rachunków już od pierwszego miesiąca działania.

Wysokość oszczędności jest zależna od wielkości domu oraz ustawionej w nim temperatury. Przyjmuję się, że opłaty są o około 5-6 procent niższe za każdy stopień Celsjusza. Dodatkowo, kiedy domownicy są nieobecni można obniżyć temperaturę w jeszcze większym stopni, co zapewni kolejne oszczędności.

Ważnym elementem jest jednak odpowiednie wykonanie instalacji oraz wykończenie podłogi. Najlepszym rozwiązaniem w tym wypadku będą płytki ceramiczne, dzięki którym otrzymamy znacznie więcej ciepła. Należy także pamiętać aby nie zastawiać podłogi zbyt dużą ilością mebli, sprzętów lub dywanów.

Inne zastosowania

Myśląc o podłogówce najczęściej mamy na myśli ogrzewanie, ale są one także przydatne w sezonie letnim ponieważ umożliwiają one obniżenie temperatury. Nowoczesne instalacje są wstanie pracować w trybie chłodzenia. Jest to o wiele zdrowsze i przyjemniejsze rozwiązanie w porównaniu do wiatraków czy klimatyzatorów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *