Do kiedy można pracować w ciąży?

ciąża

Chociaż zajście w ciążę nie oznacza, że kobieta musi od razu zrezygnować z wykonywanej przez siebie pracy, to jednak są sytuacje, w których nie jest ona wskazana.

Dopuszczalny czas pracy, a także odpowiednio warunki pracy dla kobiet w ciąży regulowane są przez odpowiednie przepisy prawa. Zgodnie z nimi, kobiety w ciąży nie powinny wykonywać także określonych prac, które mogą stanowić zagrożenie dla ich zdrowia oraz dla zdrowia dziecka.

Czas pracy w ciąży

Kobiety, które są zatrudnione na umowę o pracę na czas nieokreślony i określony dłuższy niż 1 miesiąc (jeśli umowa ulegałaby rozwiązaniu po 3. miesiącu ciąży), są chronione przepisami Kodeksu pracy.
Wskazują one, że czas pracy kobiet w ciąży nie może przekraczać 8 godzin na dobę. Kobieta w ciąży nie może przy tym pracować w godzinach nadliczbowych oraz nie może wykonywać obowiązków nocy.

Warunki pracy w ciąży

Oprócz regulacji czasu pracy przepisy wskazują też na warunki zatrudniania kobiet w ciąży. Kobieta nie może wykonywać prac szkodliwych i uciążliwych, na przykład nie może stale pracować w pozycji stojącej. Nie powinna też pracować dłużej niż 4 godziny dziennie przy komputerze.
Gdy pracodawca nie może zapewnić kobiecie odpowiednich warunków pracy, musi wysłać ją na pełnopłatne zwolnienie.

Do kiedy wykonywać swoje obowiązki?

Nie ma jednoznacznej daty, do której kobieta w ciąży powinna wykonywać swoje obowiązki przed porodem – niektóre kobiety w ogóle nie biorą zwolnień, inne muszą zrobić to dość wcześnie.
Jednak nawet jeśli kobieta w ciąży ma zapewnione odpowiednie warunki do pracy i nie pracuje w godzinach nadliczbowych lub nocnych, nie zawsze może poświęcić się swoim obowiązkom.
Przede wszystkim duże znaczenie ma tutaj decyzja lekarza prowadzącego ciążę – gdy istnieją ku temu przeciwwskazania, lekarz ma prawo wysłać kobietę na zwolnienie.

Aby wyznaczenie terminu ciąży było jeszcze prostsze, warto wykorzystać kalkulator ciąży – dzięki niemu można obliczyć, kiedy nastąpi przybliżony czas porodu. Taki kalkulator ciąży pomaga także w obliczeniu ewentualnych terminów pozostawania na zwolnieniu podczas ciąży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *