Dlaczego warto zatrudnić opiekuna do osoby starszej?

Dlaczego warto zatrudnić opiekuna do osoby starszej?

Czasami opieka nad osobami starszymi jest wyjątkowo uciążliwa. Czasami po prostu brakuje nam czasu, a rodzice czy dziadkowie potrzebują osoby non stop, by nie zrobili sobie krzywdy i mogli w miarę normalnie funkcjonować. Czy wówczas warto sięgnąć po pomoc i zatrudnić osobę do opieki? Jak przekonać osoby starsze do tego pomysłu?

Opiekun do osób starszych

Osoba, która miałaby zajmować się osobami starszymi musi posiadać specjalne cechy. Musi być pracowita i pozytywnie nastawiona do życia. Jeśli bowiem zacznie psuć humor to osoba starsza z łatwością to podchwyci, a samopoczucie ma bardzo istotny wpływ w kontekście zdrowia i życia. Co więcej, opiekunka powinna być odważna i empatyczna, by mogła dostrzegać gorsze chwile swoich podopiecznych i w sposób szczególny ich wówczas traktować. Powinna to być z pewnością osoba sprawna fizycznie. Czasami wymaga to bowiem nieco większego zaangażowania, np. w trakcie pobytu w toalecie. Ważna jest też uczciwość, gdyż opieka nad starszymi to wielkie zaufanie.

Czy warto zatrudniać opiekunkę?

Czasami nie mamy wyjścia i nie jesteśmy w stanie siedzieć non stop przy starszych, którzy potrzebują naszej pomocy. Czasami jednak mamy co nieco czasu lub jakąś możliwość i wahamy się czy taki krok jest konieczny. Niepotrzebnie! Z jednej strony jest to dla nas ciężar, a sami powinniśmy żyć własnym życiem, dlatego chwile odpoczynku są nam jak najbardziej potrzebne. Z drugiej strony to niezwykle ważne także dla osoby starszej. Ma wówczas osobną rozrywkę, kogoś z kim może porozmawiać czy pograć oraz kogoś, kto w razie czego pomoże, a na pewno nastroi pozytywną energią. Dlatego dla wszystkich takie rozwiązanie jest korzystne i może przynieść same pozytywy.

Opiekunka do osób starszych nie jest czymś niezwykłym, a przy tym nie oznacza, że dana osoba z rodziny nie chce zajmować się swoimi dziadkami czy rodzicami. Oznacza to jednak, że dostrzega potrzebę wniesienia ożywienia w życie starszych i być może w ten sposób niesienia im pomocy.

Blog na temat opiekunek seniorów: GoldCare

Jeden komentarz


  1. Opiekunka to nie jest zły pomysł, tylko trzeba pamiętać, żeby nie zatrudniać byle kogo. U nas pracuje Pani Małgosia, jest z agencji Opieka24 Schuette. Nie wiem czy tak nam się trafiło, czy wszystkie ich opiekunki takie są, ale no złota kobieta. Mama początkowo bardzo nie chciała, żeby zajmował się nią ktoś obcy, ale teraz śmiało stwierdza, że bardzo ją polubiła.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *