Płatne torebki w sklepach

płatne torebki w sklepach

Wraz z nadejściem nowego roku w życie wchodzą nowe przepisy dotyczące naszego codziennego funkcjonowania w świecie. Jedną z najbardziej zauważalnych zmian są płatne torebki w sklepach. Wraz z nadejściem roku przyjdzie nam zapłacić za każdą reklamówkę, w której zaniesiemy zakupy do domu.

Od 1. stycznia 2018 roku w życie weszła ustawa regulująca handel plastikowymi torbami. Od tego dnia w sklepach należy płacić za każdą reklamówkę od 0,20 – 1 zł. Bezpłatne pozostają jedynie najcieńsze foliówki używane do bezpośredniego pakowania żywności np. warzyw, owoców czy pieczywa. Ze względu na konieczność wprowadzenia opłaty za reklamówki, wraz z początkiem roku, niektóre markety zrezygnowały ze sprzedaży najcieńszych z dostępnych reklamówek.

Pojawia się pytanie, dlaczego ustawodawca każe nam płacić za torby na zakupy? Głównym powodem tego jest dbałość o środowisko. Zgodnie z danymi statystyczny Polak każdego roku zużywa 460 jednorazówek. Większość z nich używana jest tylko przez kilkanaście minut, a potem trafia na śmietnik. Wprowadzenie opłat za reklamówki ma zmniejszyć ilość używanych torebek foliowych i zachęcić do korzystania z toreb wielorazowych wykonanych z płótna, brezentu czy koszyków wiklinowych.

Kolejnym pytaniem jest to czy ustawa przyniesie zamierzone skutki, czyli czy zmniejszona zostanie ilość foliówek lądujących w śmietnikach. Polscy ustawodawcy liczą, że tak się stanie. Przykładem tego rodzaju działań ma być opłata wprowadzona w Irlandii, gdzie ilość zużywanych reklamówek spadła o 90 procent.

Jak sprawdzi się to w Polsce – zobaczymy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *