Ekologiczne sprzątanie – sól

ekologiczne sprzątanie

Sól kuchenna zazwyczaj kojarzona jest z doprawianiem potraw. Warto jednak wiedzieć, że chlorek sodu to substancja, której właściwości są przydatne w bardzo różnych sytuacjach. Dziś kilka pomysłów na to jak wykorzystać sól do codziennych porządków domowych.

Pochłaniacz wilgoci

Sól to świetny pochłaniacz wilgoci. Tę cechę można wykorzystać na wiele sposobów. Jednym z nich jest pozbycie się brzydkiego zapachu z butów. Wystarczy nasypać do nich soli i pozostawić na noc. Następnego dnia trzeba usunąć sól z butów i dokładnie je oczyścić wewnątrz. Brzydki zapach wraz z wilgocią zniknie. Innym sposobem na wykorzystanie higroskopijnych właściwości soli jest zbudowanie pochłaniacza wilgoci. W gęstą gazę lub tkaninę należy zawinąć grubą sól, a następnie zawiniątko położyć w otwartym pojemniku w wilgotnym miejscu. W Po rozpuszczeniu się soli należy wymienić ją na nową.

Właściwości soli w praniu

Sól warto dodawać również do prania. Niewielka ilość soli wsypana do pralki z białymi ubraniami – wybiela je. Sól dodana do kolorowych tkanin zapobiega ich blaknięciu. Warto też pamiętać o tym, aby dodać sól pod koniec prania firanek. Nie tylko je wybieli, ale również usztywni, zaś powstała na tkaninie warstwa ochroni je przed kolejnymi zabrudzeniami.

Czyszczenie biżuterii

Kąpiel w solance to także doskonały sposób na czyszczenie srebrnej biżuterii. Miseczkę wyściel folią aluminiową, a następnie ułóż w niej biżuterię i posyp solą. Całość zalej gorącą wodą. Po takiej kąpieli srebrne kolczyki, pierścionki i naszyjniki odzyskają swój blask.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *