Czosnki ozdobne

czosnek ozodbny

Czosnki ozdobne to rośliny cebulowe o dekoracyjnych kwiatach. Zalicza się do nich wiele gatunków i odmian. Efektownie prezentują się w wazonach, a ponadto są bardzo wytrzymałe. Z powodzeniem można je również suszyć, a następnie tworzyć z nich zimowe bukiety. Nie są zbyt trudne do uprawy, gdyż nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych.

Gatunki i odmiany

Do czosnków ozdobnych zalicza się zarówno rośliny niskie, pasujące do tzw. skalniaków (m.in. rosnący na wysokość do 25 cm czosnek południowy), jak i duże np. czosnek olbrzymi, którzy osiąga nawet 1,5 metra wysokości i wypuszcza kwiaty o średnicy 20 cm. Cechą wspólną wszystkich czosnków ozdobnych jest charakterystyczna budowa kwiatostanu składająca się z wielu niewielkich, sześciopłatkowych kwiatów skupionych w regularne kule lub baldachy. Kwiaty rosną najczęściej na bezlistnych pędach i maja barwę białą, żółta czy fioletową. Najczęściej pojawiają się na przełomie czerwca i lipca, czyli już po okresie kwitnienia większości roślin cebulowych.

Czosnkami ozdobnymi o kulistych kwiatostanach są m.in. odmiana „Gladiator” i „Globemaster” o liliowych kwiatach oraz „Mount Everest” i „Mont Blanc” o kwiatach białych. Z kolei czosnek okazały (Allium aflatunense) wypuszcza duże, purpurowe kule. Osiąga wysokość około 90 cm i jest jednym z najpopularniejszych czosnków ozdobnych. Czosnek Szuberta (Allium schubertii) tworzy kwiaty osadzone na długich szypułkach, co prezentuje się nad wyraz okazale i efektownie. W ogrodach często spotkać można również czosnek karatawski (Allium karataviense), któ©y charakteryzuje się dużymi, zielonoszarymi kwiatostanami osadzonymi pomiędzy dwoma liśćmi. Odmiana o kremowobiałych kwiatach to „Ivory Queen”.

Dużą popularnością cieszy się również czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum), który rośnie na dziko w wielu lasach liśiastych. Efektowne, żółte kwiatostany o nieregularnie zwisających szypułkach wyróżniają z kolei czosnek złocisty (Allium flavum). Jego biała odmiana to „Album”.

Sadzenie cebulek i ich pielęgnacja

W przypadku czosnków ozdobnych organami spichrzowymi są cebule. W przypadku niskich odmian są one drobne i niewielkie, u większych roślin osiągają nawet 20 cm obwodu. Typowy dla nich jest niezbyt przyjemny zapach. Cebule te sadzi się jesienią w miejscach słonecznych, gdzie gleba jest przepuszczalna i żyzna. Głębokość sadzenia powinna wynosić trzykrotną wysokość cebulek. W okresie wegetacyjnym należy zasilać je mineralnymi nawozami wieloskładnikowymi, a w czasie suszy regularnie podlewać. W celu wzmocnienia rośliny, po przekwitnięciu warto usunąć kwiatostany, wówczas gromadzi ona cenne składniki odżywcze przeznaczone wcześniej na budowę nasion.

Czosnki ozdobne można wykopać już po zaschnięciu liści. Przechowywać powinno się je w chłodnym, ale przewiewnym pomieszczeniu. Wiele gatunków czosnków dostępnych w sklepach ogrodniczych dobrze zimuje także w gruncie. Nie wymagają one okrywania, ale w celu lepszego kwitnięcia wiosną lub późną jesienią warto rozsypać wokół nich kompost lub nawóz.

Autor:
Artykuł został przy współpracy ze sklepem ogrodniczym dlaogrodnika.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *