Czy monety kolekcjonerskie należy czyścić?

monety kolekcjonerskie

Utrzymanie swojej kolekcji w odpowiednim stanie jest bardzo ważnym zadaniem dla każdego kolekcjonera – także dla osoby zainteresowanej numizmatyką. Nie oznacza to jednak wcale, że monety kolekcjonerskie powinniśmy regularnie czyścić, ponieważ możemy je uszkodzić!

Numizmatyka ma wielu fanów w Polsce. Niektórzy z nich skupiają się na monetach zabytkowych, pochodzących sprzed wielu wieków. Inni kupują srebrne i złote monety emitowane na bieżąco przez rożne instytucje. Jednak niezależnie od tego, jakie monety zbieramy, musimy pamiętać o utrzymaniu ich w odpowiednim stanie.

Zasadniczo, jeśli kupujemy nowe monety, na przykład takie, które w swojej ofercie posiada Skarbnica Narodowa, nie musimy już obawiać się o ich stan. Monety są zamknięte w ochronnych kapslach i często dodatkowo w etui, które chroni je przed czynnikami zewnętrznymi mogącymi spowodować uszkodzenia mechaniczne oraz chemiczne.

Nieczyszczone najcenniejsze

Zasadniczo, takie monety nie wymagają żadnych dodatkowych prac konserwacyjnych – prawidłowo przechowywane nie muszą być myte i polerowane, ponieważ każde czyszczenie, nawet to wykonane profesjonalnie, powoduje obniżenie ich wartości. Numizmaty mają najwyższą wartość właśnie wtedy, gdy są w stanie nienaruszonym, nawet jeśli mają już patynę wynikającą z ich wieku.

Zatem złote monety, monety srebrne i wykonane z innych kruszców nie powinny być czyszczone. Jeśli otworzymy kapsel albo inne ochronne etui na monetę, narażamy ją na kontakt z czynnikami zewnętrznymi, w tym z powietrzem, kurzem czy wilgocią, które zmniejszają jej wartość. Widać to w szczególności na monetach lustrzanych, czyli mocno polerowanych, które mają powierzchnię przypominającą lustro.

Jeśli mamy jednak monetę, która jest w złym stanie, ale chcemy ją wyczyścić, powinniśmy skorzystać z profesjonalnych środków. Nie używajmy ściereczek, waty czy filcu, szczoteczek czy past, które mogą porysować powierzchnie monety, a także narazić ją na dalsze uszkodzenia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *