Dlaczego warto korzystać z car sharingu?

wypożyczanie samochodów

Ostatnie dziesięciolecia to okres, kiedy człowiek stał się mobilny jak nigdy dotąd: niemal każdy może bez ponoszenia dużych nakładów finansowych podróżować po większości świata,
podróże międzymiastowe stały się niezwykle tanie, a duże miasta można przemierzać autem z wypożyczalni samochodów.

Mobilność współczesnego człowieka

Praca, nauka, sprawy urzędowe czy zwiedzanie innego miasta stały się proste i zdemokratyzowane — dzięki wynajmowi samochodów na minuty, godziny czy doby można dostosować czas wynajmu auta, a co za tym idzie również koszty, do swoich potrzeb i możliwości. Choć car sharing jest w naszym kraju stosunkowo młodą dziedziną, okazuje się, że warto zainteresować się jego możliwościami nie tylko ze względu na oszczędność czasu i funduszy, ale również z przyczyn ekologicznych czy urbanistycznych.

Car sharing: obiektywnie

Wypożyczanie aut w XXI wieku to nie tylko prężnie rozwijający się dział usług, ale również odpowiedź współczesnego człowieka na zagrożenia cywilizacyjne. Nie można nie zauważyć, że polskie miasta rosną coraz szybciej, a gęstość zabudowy zwykle nie pozwala na bezpłatne parkowanie auta w wygodnej dla nas okolicy. Jeśli jedziemy własnym autem do innej metropolii, zwłaszcza takiej, której nie znamy, możemy mieć nawet problem z zaparkowaniem naszego auta: choć pewny rozwiązaniem tego problemu mogą być parkingi typu „Park and ride”, zlokalizowane na obrzeżach wielkich miast, przy węzłach transportu miejskiego, to nie każdy może skorzystać z takiego rozwiązania ze względu na czas, znaczne odległości, które musi pokonać w ciągu jednego dnia, liczne punkty przystankowe itp. W taki wypadku świetnym rozwiązaniem może być wypożyczalnia aut na minuty czy godziny: przede wszystkim możemy wybrać odpowiadający nam wariant czasowy i nie przepłacać za czas, kiedy nie będziemy użytkować auta. Zaletą nie do podważenia są niewielkie koszty car sharingu — auta typu miejskiego wypożyczymy już za 33 grosze za minutę (oczywiście auta wyższej klasy będą nieco droższe). Osoby dbające o środowisko docenią również fakt, że z jednego auta w tego typu wypożyczalni korzysta dziennie co najmniej kilkanaście osób: można sobie łatwo wyobrazić, jak bardzo zmniejsza to zagęszczenie aut w danym mieście i związane z nim emisje spalin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *