Jazda konna dla dzieci

jazda konna dla dzieci

Jazda na koniu to ogromna przyjemność. Regularne spotkania w stadninie z końmi, to ciekawie spędzony czas. W ten sposób dbamy o swoje zdrowie, ale również uczymy się szacunku do zwierząt. Liczne korzyści sprawiają, że coraz więcej decyduje się wybrać jazdę konną, jako aktywność dla swoich dzieci. Czy ma to sens? Zapisując dzieci na jazdę konną, nie można robić tego pochopnie. Trzeba wiedzieć o tym, jacy instruktorzy będą opiekowali się naszymi dzieciakami. Powinno się również poznać odpowiedź na pytanie, jakie wiek jest najlepszy na rozpoczęcie nauki jazdy konnej?

Korzyści z jazdy konnej dla dzieci

Jazda konna dla najmłodszych to same zalety. Jakie dokładnie korzyści odniesie dziecko, kiedy regularnie będzie odwiedzać stadninę i dosiadać konie?

Znakomity wpływ jazdy konnej na układ kostno-mięśniowy człowieka. Jazda na koniu pozwala wyrabiać nawyk prawidłowej postawy. Dzieci (ale i dorośli) przy stole, biurku przyjmują pozycję nienaturalną, zazwyczaj się garbiąc. Na koniu to nie przejdzie, tutaj wymagana jest prawidłowa postawa. Dodatkowo w trakcie dosiadania konia pracuje ogromna ilość mięśni. Od ud, łydek, po górne partie mięśniowe.

Jazda konna, szczególnie na terenach leśnych, w otoczeniu przyrody, dostarcza niezapomnianych wrażeń. Pozwala uciec z wielkiego miasta i zaczerpnąć świeżego powietrza. Tego typu warunki do jazdy konnej pozwalają się odstresować, pozytywnie wpływają na dziecięcą psychikę.

Regularne wizyty w stadninie, dosiadanie konia, uczy dzieci odpowiedzialności, wrażliwości. W końcu to jeździec odpowiada za konia. Musi nauczyć się z nim obchodzić, zapewnić prawidłową opiekę.

Idealny wiek na rozpoczęcie jazdy konnej

Nie ma konkretnych przepisów, zasad dotyczących minimalnego wieku dla dzieci, które chcą rozpocząć jazdę konną. Można spróbować zaprowadzić do stadniny dziecko mające 4 lata i wsadzić je na kucyka. Można to zrobić, kiedy dziecko jest starsze i ma np. 7 lat.

Tak naprawdę decyzja o tym, kiedy rozpoczynać przygodę z koniem, uzależniona jest od dwóch istotnych czynników. Pierwszy z nich dotyczy ośrodka jeździeckiego i jego oferty. Co ośrodek to inna oferta. Może się okazać, że minimalny wiek na zapisanie dziecka na jazdę konną to 7 lat. Spotkać się można również z sytuacją, że w konkretnym ośrodku nie ma instruktorów przygotowanych do pracy z maluchami. Oddanie dziecka pod opiekę kogoś niewykwalifikowanego może skończyć się źle. Drugi czynnik wpływający na decyzję o nauce jazdy przez dziecko, będzie zależny od jego predyspozycji. Jedno dziecko już w wieku 4 lat nie będzie miało oporów przed spotkaniem z koniem. Inne z kolei może być wystraszone, nieśmiałe i dlatego później rozpocznie przygodę z końmi.

Jakie konie najlepsze dla dzieci?

Dzieci uwielbiają zwierzęta, w tym konie. Jednak nieumiejętne dobranie konia dla malucha, może skończyć się źle. Wystraszone dziecko może całkowicie zniechęcić się do tych zwierząt i nigdy więcej już nie usiądzie w siodle. Konie dla najmłodszych powinny być w pierwszej kolejności dopasowane rozmiarem. Zbyt duży koń dla małego dziecka to nie najlepsze rozwiązanie, dlatego w większości sytuacji preferuje się kuce. Dodatkowo należy pamiętać, aby zwierzę miało łagodny charakter i były cierpliwe. Po stronie właścicieli stadniny i instruktorów jest prawidłowe przygotowanie koni do zajęć z dziećmi.

Jaki powinien być profesjonalny instruktor jazdy konnej?

Skuteczna i przyjemna nauka jazdy konnej dla najmłodszych, w dużej mierze jest zależna od osoby instruktora. W praktyce dobry instruktor plus idealnie dopasowany koń, to gwarancja, że nauka jeździectwa będzie prowadzona prawidłowo. Czego zatem oczekiwać od osób, których zadaniem będzie przekazywanie dzieciom wiedzy o jeździe konnej?

Niewątpliwie dobrze, kiedy instruktor cechuje się otwartością, optymizmem, jest pozytywnie nastawiony do świata, otoczenia. Pracując z dziećmi, powinien odznaczać się dużym poziomem cierpliwości, a także umiejętnością pracy i panowaniem nad dużą grupą. Każdy instruktor jazdy konnej, nie tylko dla dzieci, musi być odporny na stres oraz umieć dokładnie organizować sobie pracę. Wszyscy instruktorzy, którzy chcą profesjonalnie wykonywać swoje obowiązki w trakcie pracy z dziećmi, powinni mieć wiedzę związaną z psychologią dziecięcą. Umiejętne odczytywanie potrzeb maluchów, reagowanie na sytuacje kryzysowe, to zupełnie inny wachlarz działań, niż przy pracy z dorosłymi.

Decydując się posyłać dziecko do ośrodka jeździeckiego, trzeba pamiętać o jednym. Jazda konna dla maluchów ma być zabawą. Podchodzenie ambicjonalnie do nauki dziecka w stadninie nie jest dobrym pomysłem. Niech dzieci po prostu miło spędzają czas, pokochają konie, a jazda konna stanie się ich pasją.

Artykuł powstał we współpracy z portalem: gnl.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *