Utrzymanie zdrowia jamy ustnej to dążenie wielu osób. Nie wystarczy regularne czyszczenie zębów, by cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem. Nieocenione okaże się także profesjonalne czyszczenie zębów, czyli zabieg profilaktyczny taki jak piaskowanie. Jak wygląda procedura piaskowania zębów, kto powinien się nim zainteresować i jakie są korzyści z jego wykonania? Dowiedz się, jak wykonywanie piaskowania zębów pozwoli Ci zadbać o estetyczne i zdrowe uzębienie.
Higienizacja jamy ustnej, czyli?
Przeprowadzanie piaskowania zębów to jeden z elementów higienizacji jamy ustnej, której celem jest zapobieganie rozwojowi chorób zębów. Odpowiednia profilaktyka stanowi klucz do zdrowych oraz mocnych zębów. Higienizacja jamy ustnej to szereg zabiegów takich jak:
- skaling – czyli usunięcie kamienia nazębnego i innych elementów osadzających się na zębach. Kamień nazębny jest odpowiedzialny za krwawienie dziąseł, nieprzyjemny zapach z ust, rozwój próchnicy, a także może prowadzić do paradontozy,
- polerowanie zębów – ten zabieg jest wykonywany po skalingu oraz piaskowaniu i polega na pokryciu zębów specjalną pastą w celu wypolerowania zębów. Polerowanie (znane również jako zabieg polishingu) pozwala osiągnąć efekt gładkich zębów,
- fluoryzacja – ten zabieg najczęściej wykonywany jest u dzieci, które doświadczają próchnicy zębów mlecznych. Fluoryzacja jest inaczej nazywana lakierowaniem zębów przy użyciu lakieru wzbogaconego o związek fluoru. Fluor stopniowo się uwalnia, chroniąc w ten sposób zęby przed próchnicą,
- piaskowanie zębów – wspomniane już wcześniej piaskowanie polega na usuwaniu osadów i przebarwień z zębów w sposób mechaniczny. Więcej na temat tego zabiegu dowiesz się w kolejnych częściach artykułu.
Piaskowanie zębów – na czym polega piaskowanie?
Zabieg oczyszczania zębów zwany piaskowaniem jest przeprowadzany zazwyczaj przez higienistkę stomatologiczną. Jej zadaniem jest oczyszczenie zębów z nagromadzonych na nich osadów oraz przebarwień i nalotów. Do powstawania przebarwień zębów dochodzi np. na skutek picia napojów barwionych lub też palenia papierosów. Chodzi o osady, które trudno byłoby usunąć za pomocą szczoteczki do zębów i pasty.
Wykonywanie zabiegu piaskowania jest możliwe dzięki profesjonalnej piaskarce. To sprzęt, który rozbija oraz usuwa osad przy pomocy wyrzutu piasku dentystycznego pod dużym ciśnieniem. Maleńkie drobinki mogą dotrzeć nawet w trudno dostępne miejsce, czyli w szczeliny międzyzębowe.
Co ważne podkreślenia – dzięki piaskowaniu zębów stają się one oczyszczone, ale równocześnie szkliwo nie jest uszkodzone. W czasie zabiegu pacjent może odczuwać piasek dentystyczny w ustach, ale po zakończeniu całej procedury jest on dokładnie wypłukany.
Jakie są wskazania, by wykonać piaskowanie zębów?
Wiadomo już, na czym polega omawiany w artykule zabieg, należy jednak również wyjaśnić, kiedy warto wykonać piaskowanie. Piaskowanie najlepiej powtarzać co pół roku. Szczególnie należy wykonywać zabieg u osób z wadami zgryzu lub u pacjentów noszących aparat ortodontyczny. I choć piaskowanie wybiela zęby z osadów, to ci, którzy podejmują się wybielania zębów, również muszą wykonać piaskowanie przed właściwym zabiegiem. Wykonane przed wybielaniem piaskowanie pozwala osiągnąć lepszy rezultat.
Kto nie powinien podejmować się piaskowania zębów?
Choć piaskowanie zębów jest zabiegiem polecanym większości pacjentów, to nieliczne osoby nie powinny się go podejmować. Higienistka stomatologiczna może ocenić np., że stan zdrowia jamy ustnej nie pozwala na bezpieczne przeprowadzenie piaskowania – przeciwwskazaniem są np. zaawansowane choroby przyzębia, stan zapalny w jamie ustnej, czy rana błony śluzowej w jamie ustnej. Wśród innych schorzeń dyskwalifikujących z przeprowadzanie piaskowania warto wspomnieć o chorobie wrzodowej żołądka czy zaburzeniu czynności płuc.
Efekty po zabiegu piaskowania zębów oraz zalecenia po jego wykonaniu
Jakich efektów można się spodziewać po piaskowaniu? Zęby są przede wszystkim wolne od bakterii, ich powierzchnia lśniąca i gładka, co sprawia, że zęby wydają się bielsze. Piaskowanie wpływa także korzystnie na błonę śluzową, która staje się różowa i nie krwawi. Mniejsza ilość bakterii sprawia, że zęby są w mniejszym stopniu podatne na próchnicę.
A jak należy postępować po zabiegu? Warto pamiętać, że po piaskowaniu zęby są przez parę godzin wrażliwe i podatne na przebarwienia. Bezpośrednio po zabiegu lepiej unikać picia herbaty, kawy oraz wina i spożywania produktów o intensywnej barwie (czyli np. papryki czy buraków). Wskazana będzie też regularna higiena jamy ustnej, która pozwoli cieszyć się efektami piaskowania na dłużej.