Psychoterapia dla dzieci i młodzieży – kiedy skorzystać z pomocy?

Psychoterapia dla dzieci i młodzieży - kiedy skorzystać z pomocy?

Psychoterapia przeznaczona jest nie tylko dla osób dorosłych, ale także dla dzieci i młodzieży. Taka forma oddziaływań psychologicznych pomaga najmłodszym w rozwiązaniu różnych problemów życiowych, a także zmniejszeniu pojawiających się zaburzeń takich jak ADHD, depresja lub anoreksja.

 

Kiedy warto skorzystać z terapii dla dzieci i młodzieży?

 

Dzieci oraz nastolatki często przeżywają różne problemy, z którymi nie potrafią poradzić sobie same. Zdarza się, że trudność zauważa uważny rodzic lub nauczyciel, a czasami to młody człowiek poszukuje rzeczywistej pomocy psychologicznej. Można wyróżnić następujące problemy, które wymagają udziału w psychoterapii dzieci i młodzieży:

  • depresja, a także narastający smutek, ciągłe zmartwienia,
  • ADHD,
  • zaburzenia lękowe oraz kompulsywno-obsesyjne,
  • agresja i przemoc wobec rówieśników, rodziców, nauczycieli oraz samookaleczanie się,
  • traumatyczne przeżycia, które mogą uniemożliwiać funkcjonowanie,
  • zaburzenia odżywiania, w tym anoreksja i bulimia,
  • niskie poczucie własnej wartości,
  • problemy z nauką i koncentracją.

Należy zaznaczyć, że zwykle problemy emocjonalne, depresja, a także niskie poczucie własnej wartości i agresja wobec innych, to trudności, które pojawiają się u nastolatków. W przypadku, w którym rodzic zauważy coś niepokojącego u młodego człowieka, powinien jak najszybciej z nim porozmawiać, a następnie zgłosić się do terapeuty. Na psychoterapię dla dzieci i młodzieży można zapisać się na stronie www.cplwowska.pl

Na czym polega psychoterapia dla dzieci i młodzieży?

 

W przypadku psychoterapii dziecięcej najczęściej psycholog współpracuje z maluchem w formie przypominającej zabawę. Oznacza to, że dziecko może rysować, brać udział w różnych grach, i w ten sposób psychoterapeuta jest w stanie odkryć sedno problemu. Podczas sesji obecni muszą być rodzice. W przypadku nastolatków psychoterapia przypomina formę dla dorosłych, natomiast poruszane są inne tematy, a atmosfera jest naprawdę bardzo swobodna. Wszystko po to, aby adolescent nie zamknął się przed psychoterapeutą. Zwykle pierwsze spotkanie odbywa się w towarzystwie opiekuna, chociaż zależy to od potrzeb nastolatka oraz problemu. Warto wiedzieć, że obecne możliwości technologiczne sprawiły, że psychoterapia młodzieży może odbywać się w formie online. Nastolatek powinien mieć wygospodarowane pomieszczenie na czas rozmowy z terapeutą, aby czuł się swobodnie. Taka forma jest szczególnie polecana osobom z problemami komunikacyjnymi, introwertykom, a także nastolatkom, którzy wolą porozmawiać w swoich warunkach domowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *