Skarga do NFZ – jak ją napisać?

skarga do NFZ

Zdarzyło Ci się, że podczas wizyty w przychodni, laboratorium lub w szpitalu poczuć się nieprzyjemnie? Lekarz nie chciał wytłumaczyć Ci, co Ci dolega? A może ktoś nieupoważniony dowiedział się o Twoich dolegliwości?  Albo może musiałaś płacić za otrzymanie dokumentacji medycznej? Zdajemy sobie sprawę z tego, że coraz rzadziej zdarzają się takie sytuacje, jednak musisz wiedzieć, że są one naruszeniem Twoich praw. Jeśli przydarzyło Ci się coś takiego możesz napisać skargę do płatnika świadczeń – czyli Narodowego Funduszu Zdrowia. Dziś kilka słów o tym jak to zrobić.

  1. Przygotuj skargę na piśmie

Jeśli chcesz złożyć skargę musisz zrobić to na piśmie. Pamiętaj, aby zamieścić w nim swoje dane – imię, nazwisko, adres, numer telefonu, oraz dane placówki, której dotyczy skarga. Następnie dokładnie opisz całe zdarzenie, które Twoim zdaniem nie powinno mieć miejsca. Pamiętaj, aby opis wydarzenia był dokładny i, w miarę możliwości, obiektywny. Pamiętaj też, że możesz napisać skargę jedynie w swoim imieniu lub swojego prawnego podopiecznego (niepełnoletniego dziecka). Jeśli piszesz skargę w imieniu osoby trzeciej np. rodzica, musisz dołączyć także upoważnienie podpisane przez osobę, w której imieniu występujesz.

  1. Złóż skargę

Po napisaniu skargi musisz ją złożyć. Możesz tego dokonać na kilka sposobów.  Najlepiej zanieść ją bezpośrednio do siedziby NFZ lub do terenowej delegatury. Dokument ten możesz przesłać też fax-em, e-mailem lub za pośrednictwem platformy e-PUAP ( niezbędne jest posiadanie podpisu elektronicznego). Jeśli wolisz tradycyjne metody możesz wysłać skargę na adres NFZ pocztą. Niezależnie od tego w jakiej formie dostarczysz skargę pamiętaj, aby mieć potwierdzenie dostarczenia tego dokumentu.

  1. Odpowiedź na skargę

Po złożeniu skargi Narodowy Fundusz Zdrowia ma 30 dni na udzielenie odpowiedzi na twoje pismo. W odpowiedzi powinny się znaleźć informacje na temat działań podjętych w zgłoszonej przez Ciebie sprawie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *